19 listopada 2020

Lekarz nie ma obowiązku wypełniania Karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku zorganizowanego

W związku z napływającymi do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie pytaniami od lekarzy dotyczącymi obowiązku wydawania zaświadczeń przez lekarza POZ, na wniosek rodziców dziecka, które wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek – z zastrzeżeniem że w treść zaświadczenia lekarz musi wpisać, że nie widzi przeciwwskazań zdrowotnych do odbycia przez dziecko wycieczki oraz czy samo zaświadczenie o tym, iż dziecko jest zdrowe nie wystarcza, Rzecznik Praw Lekarza zwrócił się o doprecyzowanie tej kwestii do Dep. Prawnego Ministerstwa Zdrowia.

Lekarze podnoszą, że nie mogą zaświadczyć, że nie widzą przeciwwskazań zdrowotnych do odbycia wycieczki zorganizowanej, mogą jedynie zaświadczyć o stanie zdrowia dziecka, po przeprowadzeniu badania oraz wywiadu.

Odpowiedź na przedstawione zagadnienie znajduje się w piśmie Ministerstwa Edukacji Narodowej.