6 grudnia 2017

Zmiana ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Dotyczy: projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy, ma ona służyć zmniejszeniu spożycia alkoholu w społeczeństwie, w szczególności wśród młodych ludzi.

Projekt wprowadza zmiany w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, dotyczące przede wszystkim: zmiany sposobu powoływania i odwoływania dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych; wprowadzenia większych ograniczeń w zakresie reklamy i promocji piwa; zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne, a także na terenie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej; zakazu wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci proszku, kryształu, żelu lub pasty; modyfikacji przepisów dotyczących odmowy sprzedaży lub podania napojów alkoholowych osobom, które nieokazały dokumentu potwierdzającego ich wiek, przez sprzedawców lub podających napoje alkoholowe i wprowadzenia odpowiednich norm karnych.

W projekcie proponuje się również wprowadzenie zmian w przepisach ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, polegających na wprowadzeniu obowiązku podawania wykazu składników oraz informacji o wartości odżywczej, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. b oraz l rozporządzenia 1169/2011, oraz wartości energetycznej również w odniesieniu do napojów o zawartości alkoholu wyższej niż 1,2% objętościowo oraz piwa.

Planuje się, że ustawa wchodzi w życie z dniem 30 czerwca 2018 r., z wyjątkiem art. 2 i art. 3 (dot. zmian w ustawie o bezpieczeństwie  żywności i żywienia), które wchodzą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Projekt nie dotyczy bezpośrednio zasad wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, ani nie wpływa na bieżące funkcjonowanie izb lekarskich.

Wioletta Witkowska (NIL)

Ewentualne uwagi na temat projektu proszę kierować do kol. Aleksandra Kotlickiego – przewodniczącego Komisji Legislacyjnej (na adres r.kalinowska@oilwaw.org.pl).

Archiwum

Wszystkie kategorie