22 kwietnia 2024

Konferencja STOMOZ: opieka zdrowotna – kierunek zmian

Za nami konferencja „Podsumowania, uwagi i najnowsze kierunki zmian w systemie opieki zdrowotnej” w Pułtusku. Organizatorem był Warszawski Oddział Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ). Na wydarzeniu gościła dr n. med. Olga Rostkowska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Oto szczegóły spotkania i podsumowanie.

 

W ramach trzydniowej konferencji (17-19 kwietnia br.) odbyły się panele i wystąpienia tematyczne. Uwzględniono najbardziej istotne i aktualne zagadnienia ochrony zdrowia, które były interesujące dla uczestników, ale przede wszystkim dla kadry menedżerskiej. Olga Rostkowska reprezentująca OIL w Warszawie wzięła udział w debacie nt. aktualnych problemów ochrony zdrowia i czyhających niebezpieczeństw. Dyskutowali także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ, urzędu marszałkowskiego, samorządów lokalnych, samorządu pielęgniarskiego i innych.

 

– Tematy, które poruszano w debacie to m.in. edukacja medyczna i doskonalenie zawodowe, narastające obciążenie psychiczne medyków oraz koncepcje lepszej dystrybucji zasobów ludzkich w ochronie zdrowa. To są fundamentalne problemy środowiska, nad którymi samorząd powinien się pochylić. Z uwagą wsłuchujemy się w głosy dyrektorów szpitali i osób zarządzających placówkami medycznymi, które mocno wybrzmiewały podczas spotkania – powiedziała dr n. med. Olga Rostkowska, wiceprezes ORL w Warszawie.

 

Konferencję zainaugurowała Alicja Krudysz, prezes zarządu Oddziału Warszawskiego STOMOZ. Podczas trzydniowych wykładów poruszono kwestie m.in. zagrożenia w działaniu szpitala na wypadek wojny i katastrof masowych, uprawnień kontrolnych NIK w obszarze systemu ochrony zdrowia w Polsce, zarządzania szpitalem w trudnych, ale ciekawych czasach czy możliwości i wyzwań podstawowej opieki zdrowotnej. Omówiono także zagadnienia outsourcingu usług w szpitalach czy poprawy wskaźników zdrowia.

 

Parę słów o STOMOZ

Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej jest organizacją zarejestrowaną w 1990 r. i jedną z najstarszych organizacji kadr menedżerskich ochrony zdrowia w Polsce. Jego działalność była zawsze związana z doskonaleniem funkcjonowania publicznych i niepublicznych podmiotów leczniczych na wszystkich poziomach referencyjnych oraz stałym podnoszeniem kwalifikacji kadry zarządzającej. Zadaniu temu służy m.in. udział Stowarzyszenia w opiniowaniu aktów prawnych dotyczących ochrony zdrowia oraz organizowanie szkoleń i konferencji (niejednokrotnie z udziałem gości z zagranicy).

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie