14 czerwca 2023

Składki członkowskie

Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego!

Niniejszym przedstawiam podstawowe informacje dotyczące opłacania składek członkowskich na rzecz Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie zgodnie z Uchwałą Nr 27/14/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 5 września 2014 r. zmienionej Uchwałą Nr 38/22/IX Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 21 października 2022 r. oraz Uchwałą Nr 60/22/IX Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16 grudnia 2022 r. Jednocześnie przypominamy, że składkę za dany miesiąc opłaca się do końca tego miesiąca lub z dowolnym wyprzedzeniem. W przypadku nieuregulowania składki w terminie automatycznie będą naliczane odsetki ustawowe, powiększające tym samym zobowiązanie wobec Izby. W związku z tym prosimy o terminowe wpłaty na indywidualne subkonta składkowe lub w kasie Izby..

W przypadku pytań lub wątpliwości pomocą służy:

Dział składek

Biuro OIL w Warszawie, ul. Puławska 18, parter, pok. 001

tel. (22) 54-28-338 lub 339

faks (22) 54-28-304

e-mail: skladki@oilwaw.org.pl

Wysokość miesięcznej składki członkowskiej od 1 stycznia 2023 r.

120 zł – podstawowa kwota składki obowiązująca lekarzy i lekarzy dentystów
60 zł –  kwota składki obowiązująca lekarzy i lekarzy dentystów stażystów posiadających prawo wykonywania zawodu przyznane w celu odbycia stażu podyplomowego
Lekarz, który przed dniem 1 stycznia 2015 r. miał ustaloną miesięczną wysokość składki na kwotę 10 zł, opłaca składkę w tej kwocie do czasu nabycia prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania składek.
Zwolnienie z obowiązku opłacania składki członkowskiej

Zwolnienie z obowiązku opłacania składki powstaje w pierwszym dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym lekarz lub lekarz dentysta:

1) ukończył 70 lat;
2) został skreślony z rejestru członków okręgowej izby lekarskiej;
3) złożył oświadczenie, że nie osiąga przychodów z tytułu wykonywania zawodu oraz ze źródeł przychodów wymienionych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyłączeniem renty lub emerytury, w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub ustaw regulujących zaopatrzenie emerytalne służb mundurowych. Zwolnienie to ma charakter czasowy i  przysługuje tylko na okres nieosiągania przychodów.

Oświadczenie o nieosiąganiu przychodów

Lekarz korzystający ze zwolnienia z opłacania składki ma obowiązek niezwłocznie powiadomić okręgową radę lekarską o osiągnięciu przychodów oraz traci prawo do zwolnienia z pierwszym dniem miesiąca, następującego po miesiącu, w którym osiągnie przychód.

Zawiadomienie o osiąganiu przychodów

Lekarz, który przed dniem 1 stycznia 2015 r. uzyskał prawo do zwolnienia z obowiązku opłacania składki zachowuje prawo do zwolnienia do czasu zaistnienia zdarzenia skutkującego powstaniem obowiązku opłacania składki (osiągnięcie przychodu).

Przypominamy o obowiązku zgłaszania następujących informacji:

– do Komisji ds. Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu OIL w Warszawie dotyczących m.in.:

zmiany nazwiska, miejsca zatrudnienia, adresu zamieszkania i adresu do korespondencji, numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej, informacji o podjęciu lub zaprzestaniu wykonywania zawodu lekarza, informacji o emeryturze lub rencie (datę przyznania, nazwę organu wydającego decyzję) – w terminie 30 dni,

– do Komisji Praktyk Lekarskich OIL w Warszawie: podmiot wykonujący działalność leczniczą, wpisany do rejestru jest obowiązany zgłaszać organowi prowadzącemu rejestr wszelkie zmiany danych objętych rejestrem w terminie 14 dni od dnia ich powstania.

OSTATNIA AKTUALIZACJA 26 października 2022 R.

Wszystkie kategorie komunikatów