25 października 2022

Obowiązek opłacania składek członkowskich

Szanowni Państwo,

W związku z pojawiającymi się z Państwa strony pytaniami uprzejmie informujemy:

Obowiązek opłacania składek członkowskich wynika z przynależności do okręgowej izby lekarskiej i nie jest powiązany z faktycznym wykonywaniem zawodu lekarza i lekarza dentysty.

Obowiązek regularnego opłacania składki członkowskiej spoczywa na lekarzu i lekarzu dentyście posiadającym prawo wykonywania zawodu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i wpisanym na listę członków okręgowej izby lekarskiej. Przyjęcie do wiadomości tegoż obowiązku jest potwierdzane przez lekarza i lekarza dentystę stosownym oświadczeniem składanym na „Wniosku o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty, wpisanie na listę członków oraz wpis do okręgowego rejestru lekarzy i lekarzy dentystów okręgowej izby lekarskiej”.

Złożenie oświadczenia o zaprzestaniu wykonywania zawodu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej np. w związku z pracą niezwiązaną z wykonywaniem zawodu lekarza lub wykonywaniem zawodu za granicą, nie skutkuje skreśleniem z listy członków okręgowej izby lekarskiej i zwolnieniem z obowiązku opłacania składki członkowskiej.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje Uchwała Nr 27/14/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 5 września 2014 r. w sprawie wysokości składki członkowskiej, zmieniona Uchwałą Nr 38/22/IX Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 21 października 2022 r. oraz Uchwałą Nr 60/22/IX Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16 grudnia 2022 r.

Niniejsza uchwała przewiduje możliwości zwolnienia z obowiązku opłacania składki od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła jedna z trzech sytuacji:
  • ukończenie przez lekarza 70 lat,
  • skreślenie z rejestru członków okręgowej lub wojskowej izby lekarskiej,
  • złożenie oświadczenia o nieosiąganiu przychodów (nie wlicza się przychodu z renty lub emerytury).
Obowiązujące przepisy dają również możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania składki członkowskiej w połowie jej podstawowej wysokości lub w całości w drodze uchwały okręgowej rady lekarskiej na z góry określony czas.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Sekcją windykacji składek Okręgowej Izby Lekarskiej:

Biuro OIL w Warszawie, ul. Puławska 18, parter, pok. 001

tel. (22) 54-28-338 lub 339