LEKARZE I PACJENTKI WSPÓLNIE O ENDOMETRIOZIE
– WYJĄTKOWA KONFERENCJA JUŻ W MARCU W ZABRZU
– WYJĄTKOWA KONFERENCJA JUŻ W MARCU W ZABRZU
Endometrioza odpowiednio leczona nie wyklucza cierpiących na nią kobiet z normalnego życia – przypominają specjaliści z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. W dniach 11 – 12 marca zabrzańska placówka wraz ze Ślaską Izbą Lekarską zaprasza medyków i pacjentki do udziału w telekonferencji poświęconej terapii tej choroby.
Webinarium „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy – terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne” odbywać się będzie w ramach obchodzonego globalnie Tygodnia Świadomości Endometriozy. Co roku w marcu na całym świecie organizowane są wydarzania i inicjatywy, których celem jest upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby. W tym czasie wybrane placówki służby zdrowia i organizacje pomagające pacjentom z endometriozą organizują wykłady, spotkania z warsztatami i konsultacje medyczne. To również okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy pacjentkami i lekarzami.
Zabrzańska konferencja pierwotnie planowana była już w 2020 roku. Pandemia pokrzyżowała wtedy te zamierzenia. Imprezę przeniesiono na marzec tego roku. – Wirus nie odpuszcza, ale my też nie odpuszczamy, dlatego zdecydowaliśmy o organizacji konferencji w formie online, w czym wspiera nas sztab pracowników Śląskiej Izby Lekarskiej . Liczymy, że dzięki temu wezmą w niej udział również osoby spoza naszego regionu, które w normalnych czasach nie mogły by się pojawić w Zabrzu – mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety – Szpital Miejski w Zabrzu.
W dwudniowej konferencji wezmą udział lekarze, psycholodzy i fizjoterapeuci na co dzień zajmujący się leczeniem endometriozy. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m. in. znakomici specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – ginekolodzy, chirurdzy czy seksuolodzy.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Zabrze. Konferencja poświęcana endometriozie świetnie wpisuje się w strategię Zabrza – miasta będącego prężnym ośrodkiem medycznym. Bardzo się cieszę, że specjaliści ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu nie tylko znakomicie leczą endometriozę, ale także potrafią rozmawiać o tej chorobie i popularyzować wiedzę o niej. Inicjatywa prezesa Mariusza Wójtowicza oraz jego współpracowników jest ważna i godna docenienia – podkreśliła Małgorzata Mańka-Szulik.
– Endometrioza to schorzenie wielonarządowe i leczone musi być w sposób interdyscyplinarny, dlatego też zachęcamy lekarzy różnych specjalizacji do udziału w tym przedsięwzięciu. To ważne, by dzielić się wiedzą o chorobie i możliwościach jej leczenia, docelowo skorzystają na tym diagnozowane przez lekarzy ginekologów pacjentki – dodaje dr n. med. Tadeusz Urban – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach – instytucji, która jest współorganizatorem webinarium. – dodaje dr n. med. Tadeusz Urban , prezesOkręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, instytucji która jest współorganizatorem webinarium.
Endometrioza to przewlekła choroba kobieca, związana z występowaniem tkanki wyścielającej macicę (endometrium) poza macicą. U kobiet cierpiących na endometriozę komórki endometrium gromadzą się na jajowodzie, jajnikach, otrzewnej, jelitach czy pęcherzu moczowym. To prowadzi do stanu zapalnego oraz powstania zrostów i torbieli. Najczęstszym objawem endometriozy jest ból w dole brzucha, nasilający się głównie podczas miesiączki. Objawy bólowe mogą być tak silne, że destabilizują życie chorej na wielu płaszczyznach, często doprowadzając do zabiegu.
W przypadku endometriozy łagodnej, o 1 lub 2 stopniu zaawansowania, możemy zastosować terapię gestagenową, która hamuje wydzielanie estrogenów przez jajniki. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana, pacjentka jest leczona agonistami GnRH. To zaawansowana farmakoterapia, działająca na przysadkę mózgowej i ograniczająca jej wpływ na funkcjonowanie jajników. W przypadku endometriozy o 3 lub 4 stopniu zaawansowania zwykle niezbędne jest też leczenie operacyjne.
Zabiegi odbywają się sposobem laparoskopowym lub klasycznie, poprzez rozcięcie powłok brzucha. Wybór metody zależy od stopnia rozwoju choroby i stanu pacjentki. Bez względu na sposób operowania, podczas obu rodzajów zabiegów stosowne są nowoczesne narzędzia operacyjne, m.in. nóż plazmowy czy argonowy. Zabiegi przeprowadzane są w nowoczesnej, hybrydowej sali operacyjnej.
Nawet w zaawansowanym stadium endometrioza może nie dawać poważnych dolegliwości. Czasami jedynym sygnałem choroby jest niepłodność. Szacuje się, że około 35-50 proc. kobiet z endometriozą ma problemy z zajściem w ciążę.Jeśli choroba nie zaburza normalnego funkcjonowania pacjentki, a zmiana endometrialna nie jest duża, musimy skoncentrować się na przywróceniu płodności.
– Konferencja to okazja do uporządkowania wiedzy o chorobie i możliwościach jej terapii. Eksperci, wspólnie z pacjentkami, dyskutować będą o sposobach leczenia endometriozy i codziennym życiu z tą chorobą. Nie zabraknie trudnych tematów dotyczących życia seksualnego, bezpłodności czy problemów psychologicznych –mówi dr Mariusz Wójtowicz.
***
Webinarium „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy – terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne” odbywać się będzie w dniach 11-12 marca 2021. Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja uczestników odbywać się będzie do 10 marca 2021 r. Informacje na temat rejestracji znajdują się na stronie internetowej Śląskiej Izby Lekarskiej https://izba-lekarska.org.pl/
Zainteresowane pacjentki prosimy o zapoznanie się z harmonogramem oraz przesłanie zgłoszenia mailowego pod adres nkmiecik@szpitalzabrze.pl, w tytule pisując „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy – 12.03. 2021” (w zależności od wybranego dnia wykładów).
Harmonogram 11 marca 2021
9:45 logowanie do platformy
10:00 Przywitanie gości – organizator/moderator dr n. med. Mariusz K. Wójtowicz MBA Exec. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego Szpital Miejski w Zabrzu
10:10 Przywitanie gości – Prezydent Miasta Zabrze dr Małgorzata Mańka-Szulik
10:20 Przywitanie gości – moderator dr n. med. Tadeusz Urban Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej
10:30 „Żyj z całych sił” – endometrioza odpowiednio leczona nie wyklucza normalnego życia wykład –
dr n. med. Mariusz K. Wójtowicz MBA Exec.
dr n. med. Mariusz K. Wójtowicz MBA Exec.
11:00 prof. dr hab. n. med. Rafał Stojko Użycie techniki laparoskopowej w operacji endometriozy – wykład- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
11:30 Endometrioza a seksualność kobiety – wykład – prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
12:00 Endometrioza u nastolatek – wykład – Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop
12:30 Czy endometrioza prowadzi do raka jajnika? dr hab. n. med. Wojciech Cnota – Szpital Miejski
w Rudzie Śląskiej
w Rudzie Śląskiej
13:00 Udział układu immunologicznego w powstawaniu i rozwoju endometriozy – wykład – prof. dr hab. n. med. Zdzisława Kondera-Anasz,
13:30 – 14: 30 Panel dyskusyjny – Porozmawiajmy o endometriozie – spotkanie otwarte panelistów
z uczestnikami. Specjaliści pomogą uporządkować wiedzę, podpowiedzą jak budować wzajemne relacje
z pacjentką w trudnym etapie diagnozy.
z uczestnikami. Specjaliści pomogą uporządkować wiedzę, podpowiedzą jak budować wzajemne relacje
z pacjentką w trudnym etapie diagnozy.
Podpowiemy jak rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi – co i kiedy mówić oraz czego czasem mówić nie warto. Dzięki temu świat relacji chorej kobiety może stać się odrobinę bardziej przyjazny i dający wsparcie, jakiego oczekuje.
Harmonogram 12 marca 2021
10:00 Przywitanie gości – Moderator dr Magdalena Kościelniak-Ziemniak
10:30 Pomoc psychologiczna w endometriozie – wykład mgr Anna Pacut-Zielińska,
11:00 Zdrowy tryb życia a endometrioza, jak wspomóc pacjentkę podczas rehabilitacji konsultacje
z fizjoterapeutami – mgr Paweł Kociubiński, mgr Kamila Lisowska
z fizjoterapeutami – mgr Paweł Kociubiński, mgr Kamila Lisowska
11:30 Udział układu immunologicznego w powstawaniu i rozwoju endometriozy – adhezja i angiogeneza – wykład
dr n. med. Aleksandra Janusz, dr n. med. Joanna Janusz – Katedra i Zakład Immunologii i Serologii, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach , Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
12:00 Odpowiednia dieta wsparciem leczenia endometriozy – wykład – mgr Nicola Szeja. Dieta
a endometrioza. W ostatnich latach wiele badań naukowych koncentruje się na związku diety z ryzykiem występowania endometriozy
a endometrioza. W ostatnich latach wiele badań naukowych koncentruje się na związku diety z ryzykiem występowania endometriozy
13:00 Panel Badań dla pacjentek – omówienie
13:30 – 14:40 Panel dyskusyjny z uczestniczkami konferencji.