3 października 2016

Prof. Czupryniak: stomatolodzy mogą pomóc w wykrywaniu cukrzycy

Choroby zębów i jamy ustnej są częstsze u osób z cukrzycą, dlatego stomatolodzy mogą dopomóc w wykrywaniu tego schorzenia u pacjentów, którzy nie mają świadomości swojej choroby – ocenia prof. Leszek Czupryniak z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ambasador kampanii Koalicja Stomatologiczno-Diabetologiczna prowadzonej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD). Jej założeniem jest przebadanie do końca br. pod kątem wykrywania cukrzycy 50 tys. pacjentów gabinetów dentystycznych.

„Dla lekarzy dentystów biorących udział w programie mamy opracowany prosty protokół; podejrzenie cukrzycy sugeruje nie tylko stan jamy ustnej, ale także współistniejąca nadwaga czy otyłość, wiek powyżej 45 lat, cukrzyca stwierdzona w najbliższej rodzinie. Jeżeli choć jeden z tych czynników ma miejsce, pacjent kwalifikuje się do oznaczenia glikemii” – wyjaśnił prof. Czupryniak.
Swój udział w projekcie zgłosiło do tej pory ok. 500 stomatologów z różnych ośrodków w kraju. Każdy z nich otrzymał 20 skierowań dla pacjentów na bezpłatne badanie poziomu glukozy we krwi.
Według prof. Czupryniaka, lekarze – również stomatolodzy – powinni unikać skupiania się jedynie na schorzeniach, które należą do ich specjalizacji i ignorowania objawów innych chorób. „Dentyści znakomicie o tym wiedzą, bo już współpracują np. z kardiologami. Powstało wiele prac poświęconych stanowi uzębienia u pacjentów z chorobą wieńcową. Nie chodzi nam o to, by stomatolodzy zastępowali lekarzy rodzinnych, a jedynie sugerowali pacjentom wykonanie diagnostyki” – dodał.
Cukrzyca jest drugą – po nadciśnieniu tętniczym – najczęstszą chorobą przewlekłą w Polsce. Dotyka ponad 3 mln osób; u kolejnych 3 mln występuje nietolerancja glukozy, która jest stanem przedcukrzycowym. Tylko milion chorych jest leczonych; pozostali pozostają niezdiagnozowani, przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków przez wiele miesięcy, a nawet lat, choroba może nie dawać objawów klinicznych. (PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie