27 marca 2018

16 i 23 kwietnia ratownicy ograniczą dodatkowe dyżury

Ratownicy zapowiadają, że będą ograniczać dodatkowe dyżury 16 i 23 kwietnia w związku z brakiem noweli dot. Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oceniła, że to przypomnienie o postulatach środowiska i sygnał o monitorowaniu prac dot. PRM.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych przekazał w znajdującej się m.in. na forach branżowych informacji dotyczących piątkowego spotkania ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z ratownikami, że w związku z brakiem nowelizacji ustawy o PRM jest planowane ograniczanie dodatkowych dyżurów 16 i 23 kwietnia.

„Ustawa o ratownictwie, tzw. mała nowelizacja, zawierająca elementy upaństwowienia systemu, to ważny postulat środowiska ratowników. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu odbyło się jego kolejne czytanie, ale niestety komisja zdrowia nie zebrała się, by zaopiniować poprawki. Myślę, że zapowiedź ograniczenia dyżurów to zostawienie sobie przez środowisko ratowników +furtki+ do przypominania o problemach środowiska i sygnał o monitorowaniu ustawy o PRM” – oceniła w poniedziałek w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister podkreśliła, że zawarte w lipcu. ub.r. porozumienie z ratownikami zostanie w 100 proc. zrealizowane. „Konkretne propozycje uregulowań prawnych są gotowe, jest przygotowany projekt rozporządzenia MZ w zakresie ogólnych warunków umów, gdzie zapisano kwestie wynagrodzenia ratowników” – zaznaczyła.

Porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a ratownikami zawarto w lipcu ubiegłego roku. Zakładało ono m.in. średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia – wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat – o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych informował, że nie wszyscy ratownicy otrzymali obiecane pieniądze i zapowiadał akcję strajkową, jeśli rząd nie dotrzyma ustaleń porozumienia.

W piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się z ratownikami i przedstawił im projekt mający zagwarantować wypłatę dodatków. Roman Badach-Rogowski z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych przekazał, że na mocy rozporządzenia dyrektorzy otrzymają środki na wypłatę dodatków, a także na wypłatę zaległych pieniędzy dla tych ratowników, którzy ich nie dostali. Badach-Rogowski zapowiedział, że w połowie maja ratownicy będą rozmawiali z MZ „o następnych transzach”, a także o wzroście roli ratownika medycznego i podwyższeniu prestiżu tego zawodu.

W ubiegłorocznym porozumieniu minister zobowiązał się też, że podejmie wszelkie działania, aby do listopada 2017 r. została uchwalona tzw. mała nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), która zakłada upaństwowienie systemu PRM. W czwartek podczas drugiego czytania projekt został ponownie skierowany do komisji zdrowia w związku z poprawkami zgłoszonymi przez klub PO.(PAP)

Wszystkie kategorie