13 kwietnia 2015

OZZPiP: w przyszłym tygodniu pikiety pielęgniarek w całej Polsce

• PAP

W środę 22 kwietnia na terenie całego kraju odbędą się pikiety pielęgniarek, które domagają się m.in. podwyżek o 1500 zł oraz systemowego zapewnienia należytej obsady dyżurów pielęgniarskich. W maju możliwy jest strajk ostrzegawczy – zapowiada OZZPiP.

Jak powiedziała PAP w poniedziałek przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz, w środę 22 kwietnia akcje protestacyjne odbędą się na terenie wszystkich województw. O formie, w jakiej się one odbędą, mają zdecydować poszczególne regiony OZZPiP.

„Będą billboardy, plakaty, ulotki. Specyfika każdego regionu jest inna i każdy region po swojemu dopracowuje formę pikiety” – dodała.

Zaznaczyła, że pod koniec kwietnia odbędzie się spotkanie zarządu związku i wówczas zapadnie ostateczna decyzja o ewentualnym strajku ostrzegawczym, już wcześniej zapowiadanym na maj.

Pytana o postulaty pielęgniarek i położnych powiedziała, że głównym z nich jest wpisanie pielęgniarki do systemu świadczeń zamawianych przez NFZ (na podobnych zasadach jak w przypadku lekarzy) – celem zapewnienia należytej obsady na dyżurach pielęgniarskich.

„Zdarza się, że pielęgniarka ma na dyżurze powierzonych 30 pacjentów i nie jest w stanie się z tego wywiązać. W związku z tym oczekujemy, żeby określono, ile pielęgniarek powinno być na dyżurze, żeby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i zabezpieczyć wykonanie świadczeń medycznych” – wyjaśniła.

Kolejne postulaty dotyczy zmniejszenia obciążenia pielęgniarek i położnych pracą administracyjną, która nie jest przypisana do ich zawodu, także zabezpieczenia ich czasu pracy w jednostkach ochrony zdrowia poprzez umowy o pracę, które – jak oceniła Dargiewicz – są gwarancją ciągłości opieki nad pacjentem.

Pielęgniarki chcę też podwyżki w wysokości 1500 zł. Zdaniem przewodniczącej OZZPiP jest to warunek powstrzymania emigracji i odchodzenia od wykonywania zawodu. Jej zdaniem podwyżka tej wysokości będzie też zachętą do studiowania na wydziałach pielęgniarsko-położniczych, bo dziś nie ma zainteresowania tym kierunkiem studiów. „W tej chwili w Polsce jest zatrudnionych więcej pielęgniarek w wieku powyżej 65 lat niż osób w wieku 21-25 lat. To jest dramatyczne” – podkreśliła Dargiewicz.

Harmonogram działań OZZPiP, poza majowym strajkiem ostrzegawczym, zakłada strajk generalnym we wrześniu.

PAP 24_24

Tagi: ,