15 lipca 2019

Sprzeciw wobec manipulacji – stanowisko Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie wyraża zdecydowany sprzeciw wobec manipulacji polegających na prowadzeniu narracji w programie „Alarm!” (24 czerwca, TVP1) w sposób, który sugerował związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy podaniem szczepionki p/pneumokokom z ciężkim stanem zdrowia Szymona D. – zmarłego pacjenta szpitala im. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

W programie zostały przedstawione jedynie poglądy ruchów antyszczepionkowych, reprezentowanych niejednokrotnie przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Przytoczone zostało również, bez komentarza, stwierdzenie jednego z członków rodziny zmarłego, że „jedna szczepionka pomaga, ta sama szczepionka może zabić”.

Należy zauważyć, że każde wprowadzenie do organizmu substancji egzogennej, w tym – w ramach procedury medycznej – może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Jednakże, sugerowanie że szczepienia w sposób szczególny mogą nieść ze sobą takie ryzyko jest poważnym nadużyciem. Najważniejsze światowe organizacje zajmujące się tematyką zdrowia (WHO, CDC) wskazują, że korzyści płynące ze szczepień, wielokrotnie przewyższają związane ze szczepieniami ryzyko.

Forma narracji, przedstawiająca poglądy tylko jednej strony, z pominięciem komentarza ekspertów, może powodować zmniejszenie odsetka osób zaszczepionych w populacji oraz spadek zaufania do personelu medycznego, co stanowi istotne narażenie interesu społecznego oraz bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli naszego kraju.

Jednocześnie, Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie wzywa do zaprzestania antagonizowania pacjentów i lekarzy zarówno przez organizacje antyszczepionkowe jak i media.

Tagi: , ,

Wszystkie kategorie