12 czerwca 2022

Za nami VI Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne

Nareszcie udało się spotkać! – to zdanie powtarzane było niemal przez wszystkich uczestników MSS. Lekarze dentyści z całej Polski po raz szósty zjechali licznie na konferencję naukową organizowaną przez OIL w Warszawie, Komisję ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Centrum Kariery Lekarza.

Kilkadziesiąt wykładów, wśród prowadzących gwiazdy polskiej stomatologii. Edukacja, integracja i wymiana doświadczeń, czyli Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne w kilku słowach. Konferencja od lekarzy dla lekarzy rozpoczęła się w piątek 10 czerwca w Hotelu Narvil w Serocku. Uroczyste otwarcie poprowadzili kierownik naukowa konferencji prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytety Medycznego i jednocześnie konsultant krajowa w dziedzinie stomatologii dziecięcej, Piotr Pawliszak, p.f. prezesa ORL w Warszawie oraz dr n. med. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów. Wszyscy zgodnie podkreślali radość, że wreszcie po pandemicznej przerwie udało się zorganizować samorządowe wydarzenie naukowe na skalę ogólnopolską. Swoją obecnością VI MSS zaszczycili ponadto przedstawiciele nowo wybranej Naczelnej Rady Lekarskiej – jej prezes Łukasz Jankowski oraz wiceprezes ds. lekarzy dentystów Paweł Barucha.

Wykładów było na tyle dużo, że równocześnie musiały odbywać się w trzech salach, dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość wyboru interesujących ich zagadnień. Tych było naprawdę wiele. Sporo miejsca poświęcono innowacjom, cześć wykładowców propagowała rzadko stosowane, a przynoszące ogromne powodzenie rozwiązania terapeutyczne. Znalazło się nawet miejsce na zagadnienia okołostomatologiczne, jak chociażby kwestia uzależnień pacjentów i ich wpływu na działania lekarzy dentystów.

Pierwszy dzień zakończył się bankietem będącym okazją do przedstawienia znakomitych gości specjalnych, między innymi członków władz innych okręgowych izb lekarskich, konsultantów krajowych i wojewódzkich. Wieczorna uroczystość była najlepszym czasem do spełnienia drugiej po edukacji fundamentalnej roli Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych – integracji środowiska lekarzy dentystów.

W sobotę natomiast kontynuowana była rola edukacyjna. Niektóre z wykładów pogrupowano w sesje tematyczne, jak na przykład poranna sesja implantologiczna, której prowadzącymi byli przedstawiciele Wojskowej Izby Lekarskiej.

W przerwach między wykładami uczestnicy mieli szansę zapoznać się z ofertami kilkudziesięciu wystawców prezentujących oferty firm z branży dentystycznej. Trzeci dzień natomiast był już czasem pożegnań. I oczywiście obietnic, że za rok znów się spotkamy. Na VII Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych.

Wszystkie kategorie