18 października 2017

MZ opublikowało projekt ws. wynagrodzeń lekarzy stażystów

MZ opublikowało projekt rozporządzenia regulującego wzrost wynagrodzeń lekarzy stażystów w najbliższych latach. Zmienią się także ramowe programy stażu podyplomowego lekarzy – zwiększono nacisk na nauczanie treści związanych z medycyną rodzinną.

Obecnie lekarze, którzy odbywają staż podyplomowy, otrzymują zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2 007 zł brutto. Staż lekarza trwa 13 miesięcy, natomiast lekarza dentysty – 12 miesięcy.

Nowa wysokość wynagrodzenia stażystów będzie ustalana z zgodnie z obowiązującą od sierpnia ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

W projekcie rozporządzenia ustalono nowe stawki wynagrodzeń zasadniczych dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających staż podyplomowy na lata 2017-2019, gdyż – jak wyjaśniono – „zgodnie z ustawą na razie jedynie w tym horyzoncie czasowym znane są wszystkie parametry niezbędne do ich określenia”.

Projekt przewiduje, że lekarze i lekarze dentyści odbywający staż otrzymają od 1 lipca 2017 r. zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2100 zł. Od 2018 r. wyniesie ono 2 249 zł, a od 2019 r. – 2 369 zł.

Do końca 2019 r. najniższe wynagrodzenie, będące podstawą do ustalenia podwyżki jest iloczynem współczynnika pracy właściwego dla tej grupy pracowników (0,73) oraz kwoty 3 900 zł brutto.

Począwszy od roku 2020 podstawa ta będzie iloczynem współczynnika pracy (0,73) i rzeczywistej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie.

W projekcie określono też, że lekarz w trakcie stażu pełni 2 dyżury w tygodniu w wymiarze nie większym niż 5 godzin. „Zmiana ta stanowiła przedmiot postulatu środowiska młodych lekarzy” – zaznaczają autorzy projektu.

Projekt przewiduje też zmianę ramowych programów stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty – zwiększono nacisk na nauczanie treści związanych z medycyną rodzinną przy jednoczesnym wyłączeniu z kształcenia na stażu podyplomowym umiejętności z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Staż medycyny rodzinnej będzie odbywał się w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Staż obejmie też dodatkowo szkolenie z profilaktyki onkologicznej i leczenia bólu. (PAP)

Tagi:

Wszystkie kategorie