13 września 2017

Rząd przyjął specustawę o nadzwyczajnych środkach w służbie zdrowia

Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, zwaną specustawą.

Projekt przewiduje zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną; środki na inwestycje mają być zapewnione jeszcze w 2017 r.

– Przyjęte rozwiązania umożliwią ministrowi zdrowia przekazywanie dotacji na sprzęt i aparaturę medyczną nie tylko podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, ale także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych dla zdrowia publicznego, np.: ośrodkom onkologicznym – wskazano w komunikacie CIR.

Dodatkowe finanse posłużą unowocześnieniu możliwości diagnostycznych i terapeutycznych wybranych dziedzin medycyny – pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii.

Planowane zakupy – jak podkreśla resort zdrowia – stawiają na nową jakość, czyli sprzęt do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia, taki jak: laparoskopy, torakoskopy, histeroskopy, gastroskopy, kolonoskopy, itd., a w przypadku dzieci także nowoczesny bezinwazyjny sprzęt diagnostyczny, jak np. nowoczesne rozbudowane ultrasonografy.

Ponadto przewiduje się zakup m.in. wyposażenia dla powstających Centrów Leczenia Raka Piersi; wyposażenie lub doposażenie ośrodków laseroterapii u dzieci celem leczenia wrodzonych anomalii naczyniowych, które są najczęstszą wadą wrodzoną.

Proponuje się także zwiększenie środków finansowych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego.

Projekt przewiduje realizację nowego zadania, jakim jest wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Chodzi o zapewnienie wszystkim uczniom dostępu do gabinetu profilaktyki zdrowotnej, prowadzonego przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną. Dotacje na ten cel przekazywać będzie samorządom wojewoda. Zgodnie z projektem ustawy, finansowany będzie zakup tzw. dentobusów, w których zapewniana będzie dzieciom opieka stomatologiczna. Jest to szczególnie ważne w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu stomatologicznego w szkole, ani w najbliższej okolicy.

Ponadto zwiększone zostały limity maksymalnych wydatków na lata 2017 i 2018 związanych z zakupem szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych. Konieczność zwiększenia limitów w 2017 r. związana jest m.in. z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia, które wprowadziło obowiązek szczepienia przeciwko pneumokokom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r. Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala mówiła w poniedziałek, że w tzw. specustawie zaplanowano 281 mln zł. Poinformowała, że poza specustawą – prawdopodobnie w tym tygodniu – Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł. Przekazała także, że w MZ trwają prace, „żeby postarać się zapłacić bieżące nadwykonania wszystkich szpitali z tego roku, żeby placówki weszły w sieć szpitali z pustym kontem”.

Wicepremier Mateusz Morawiecki przekazał w poniedziałek, że porozumiał się z ministrem zdrowia, „co dodatkowo mogłaby być finansowane, korzystając z komfortowej sytuacji budżetu”. – Łączny koszt dla sektora finansów publicznych będzie to kwota na pewno przewyższająca 1 mld zł, może nawet oscylująca wokół 1,5 mld zł. Rozkładamy te ostateczne uzgodnienia na dalszą część roku” – podał. (PAP)

Tagi: , , , , ,

Wszystkie kategorie