14 kwietnia 2020

Obowiązek noszenia maseczek u dzieci poniżej 2. roku życia – oświadczenie Zespołu ds. Matek Lekarek

Zespół ds. Matek Lekarek Okręgowej Izby Lekarskiej, w związku z mającym obowiązywać od 16.04.2020 r. zaleceniem zasłaniania twarzy w miejscach publicznych (usta i nos) z całą stanowczością podkreśla, że z obowiązku tego powinny być wyłączone dzieci poniżej 2. roku życia.

Zgodnie z zaleceniami CDC (Centers for Disease Control and Prevention) ostrzegamy, że zakładanie maseczek, a także innych środków mogących utrudniać swobodne oddychanie u dzieci poniżej 2. roku życia grozi poważnymi powikłaniami, a nawet uduszeniem.

Stanowczo domagamy się dostosowania obowiązujących zaleceń do wytycznych CDC i zwolnienia dzieci poniżej 2. roku życia z obowiązku zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych.

lek. Dorota Bębenek
Przewodnicząca Zespołu ds. Matek Lekarek