9 kwietnia 2015

Nowe rekomendacje dla kandydatek na konsultantów wojewódzkich

Teresa Wierzba-Bobrowicz, Małgorzata Krajewska-Walasek oraz Agata Brzozowska uzyskały rekomendację Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej na konsultanta wojewódzkiego w swoich dziedzinach medycyny.

Prof. Teresa Wierzba-Bobrowicz jest neuropatologiem.

– Pierwszym problemem, z jakim będę musiała się zmierzyć, jest zwiększenie miejsc rezydenckich w województwie mazowieckim – powiedziała na posiedzeniu Prezydium 8 kwietnia br.

Podkreśliła, że obecnie na Mazowszu jest sześcioro neuropatologów. Tymczasem zwiększa się liczba zadań dla specjalistów z tej dziedziny, m.in. z powodu pakietu onkologicznego.

Prof. Małgorzata Krajewska-Walasek to genetyk kliniczny. Dostała propozycję, by objąć funkcję konsultanta wojewódzkiego dla województwa świętokrzyskiego.

Pani profesor prowadzi Zakład Genetyki Medycznej w Centrum Zdrowia Dziecka. To wiodąca placówka z tej dziedziny.

– Będę mogła wspomóc dwa działające w świętokrzyskim ośrodki genetyki w nasze prace – powiedziała.

Zwróciła uwagę, że sytuacja genetyki klinicznej jest bardzo trudna z uwagi na brak genetyków klinicznych z jednej strony i wzrastającą świadomość lekarzy i rodziców co do możliwości diagnostyki i leczenia z drugiej.

– W CZD mamy olbrzymią liczbę pacjentów. Czas oczekiwania może wynieść nawet rok – dodała.

Dr Agata Brzozowska otrzymała propozycję objęcia funkcji konsultanta wojewódzkiego ds. psychiatrii dzieci i młodzieży w województwie mazowieckim. Zwróciła uwagę, że specjalistów z tej dziedziny nie jest wystarczająco dużo w relacji do potrzeb, ale ich liczba stale wzrasta. Jej zdaniem największym problemem są przepisy Narodowego Funduszu Zdrowia, które nie uwzględniają specyfiki pracy z pacjentem psychiatry dzieci i młodzieży.

– Zaburzenia psychiczne są uwarunkowane wieloma czynnikami i nie można leczyć wyłącznie farmakologią. Istotny jest wywiad zebrany z rodzicami podopiecznego, a kwestionowane są wizyty rodziców pod nieobecność pacjenta. Mam godzinę na diagnostyczne spotkanie i pół godziny na pracę z dzieckiem i rodzicami potem. Tymczasem dziecko na początku może nie chcieć współpracować i 30 minut to dla niego za mało – powiedziała.

jw

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie