19 czerwca 2015

Prezydent podpisał nowelę ustawy o działalności leczniczej

Zadania związane z zabezpieczeniem medycznym Sił Zbrojnych będą mogły być realizowane bez potrzeby angażowania systemu opieki zdrowotnej działającej w oparciu o NFZ – zakłada nowela ustawy o działalności leczniczej, podpisana w czwartek przez prezydenta.

W myśl podpisanej przez Bronisława Komorowskiego noweli, ambulatoryjne świadczenia zdrowotne będą udzielane nie tylko np. w przychodni, poradni, ośrodku zdrowia czy lecznicy, ale także w pojeździe lub innym obiekcie będącym na wyposażeniu Sił Zbrojnych, przeznaczonym do udzielania pomocy medycznej.

Katalog podmiotów leczniczych ustawa poszerza o jednostki wojskowe (jednostki polowej służby zdrowia), nie będące jednostkami budżetowymi w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.

Zgodnie z nowelą, w celu uniknięcia ewentualnych roszczeń żołnierzy w związku z niedogodnościami wynikającymi z realizowania świadczeń zdrowotnych w warunkach polowych (bojowych), jednostki wojskowe zostaną wyłączone z przepisów dotyczących realizacji takich świadczeń w warunkach uciążliwych dla pacjenta. Zachowany zostanie jednak obowiązek zapewnienia warunków właściwego przebiegu leczenia.

Szczegółowe wymagania odnośnie pomieszczeń, urządzeń i obiektów przeznaczonych do prowadzenia działalności leczniczej oraz standardy postępowania medycznego w jednostkach budżetowych, dla których podmiotem tworzącym jest szef MON, oraz w jednostkach wojskowych, będą określone na podstawie rozporządzenia ministra obrony narodowej.

Nowe przepisy obejmują jednostki wojskowe posiadające w strukturze organizacyjnej lekarza, w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej, również wówczas, gdy odbywa się ona poza granicami państwa.

Pracownicy medyczni jednostek wojskowych będą wynagradzani tak jak pracownicy jednostek budżetowych. Podczas wykonywania zadań poza granicami państwa czas pracy pracowników medycznych jednostek wojskowych ma być regulowany na podstawie przepisów ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa.

Ustawa wchodzi w życie 30 czerwca br.

PAP 24_24

Tagi: ,