26 października 2021

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Niemal co czwarty Polak zmaga się z przynajmniej jednym zaburzeniem psychicznym, tak wynika z ogólnopolskiego badania EZOP. Rozwój cywilizacyjny i coraz bardziej dynamiczne tempo życia nie pomagają wyjść z i tak trudnej sytuacji, przeciwnie – problem narasta. Na obciążenia szczególnie narażeni są lekarze. Dla nich – z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego – Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przygotowała specjalny program wykładowo-warsztatowy.

Blisko trzy dekady temu Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Inicjatywa ma pomóc budować globalną świadomość o zaburzeniach emocjonalnych i psychicznych, m.in. w zakresie profilaktyki. Na naszą kondycję psychiczną niewątpliwie wpływają przemęczenie i stres. Lekarze znają te stany z autopsji, mierzą się z nimi na co dzień, często przewlekle. Pandemia koronawirusa tylko spotęgowała problem. W siedzibie OIL w Warszawie lekarze mieli okazję wziąć udział w wykładach podzielonych na bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył wypalenia zawodowego.

– Gdy jesteśmy wypaleni, myślimy źle o otaczających nas rzeczach, sytuacjach, ludziach, ale w pewnym momencie także o sobie, o swoich kompetencjach. Z tego można osunąć się w depresyjną stronę – wyjaśniała psychiatra, pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Magdalena Flaga-Łuczkiewicz. Kwestią depresji zajął się lek. Piotr Krawczyk. – Często ludzie, którzy mają depresję, mówią, że mają trudności z podejmowaniem decyzji, że utknęli w punkcie, że spowolnili swoje działania, ale także przestali odczuwać przyjemność – podkreślał psychiatra.

O rozpoznaniu można mówić, gdy charakterystyczne objawy utrzymują się przynajmniej dwa tygodnie. Jedną z przyczyn choroby bywa stałe działanie pod presją. Pacjenci zgłaszają także problemy ze snem, dlatego tak ważna jest umiejętność odprężenia się. Tu pomocne okazały się warsztaty „Zadbaj o siebie z jogą” i „Relaksacyjne bodyworki”. Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać niektóre asany, a także nauczyć się prawidłowo oddychać. Asertywność to kolejny temat wykładu poprowadzonego przez dr Martę Kulpę. Prelegentka przedstawiła techniki skutecznej komunikacji. Powtarzajmy do skutku ten sam komunikat. Prowadźmy rozmowę tak, żeby to osoba naprzeciw nas szukała rozwiązania, ale również bądźmy pewni siebie podczas wymiany zdań. Wiedzę teoretyczną ugruntowała praktyka, czyli ćwiczenia w parach.

Ostatni wykład dotyczył zespołu stresu pourazowego i traumy spowodowanej pandemią. – Pandemia wystawiła nas na dużą ilość emocji, nieprzyjemnych ograniczeń i na znaczące modyfikacje kontaktów społecznych. Wszystkich nas naraziła na kryzys, a nawet traumę – zauważyła psycholog Izabela Barton-Smoczyńska. Lekarze mieli też okazję wziąć udział w treningach balintowskich, które są metodą ułatwiającą radzenie sobie z zawodowym stresem. Treningi wchodzą w sferę kontaktu na linii lekarz pacjent. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w naszej izbie uzupełniły indywidualne spotkania z terapeutkami.

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie