3 czerwca 2016

Uroczysta inauguracja Kongresu Polonii Medycznej w Teatrze Narodowym

Witam w domu – mówił do uczestników IX Kongresu Polonii Medycznej i II Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich marszałek Senatu Stanisław Karczewski w wystąpieniu podczas uroczystej inauguracji tego wydarzenia w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Wykład o tym, nad czym najlepsze ośrodki badawcze obecnie pracują, olbrzymich możliwościach współczesnej medycyny i problemie coraz większych kosztów nowoczesnych terapii wygłosił prof. Zbigniew Wszołek, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej, pracujący w Mayo Clinic w USA, zaliczony w 2016 roku do najbardziej wpływowych umysłów w medycynie światowej. Prof. Wszołek odkrył geny odpowiedzialne za rodzinny charakter choroby Parkinsona.

Poinformował, że obecnie trwają badania I fazy przeciwciał anty-tau, które być może będą w stanie redukować złogi białka tau występujące w wielu chorobach neurodegeneracyjnych.

Ceremonię inauguracji Kongresu prowadzili przedstawiciele trzech organizatorów: prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych prof. Marek Rudnicki, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie prof. Romuald Krajewski i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz.

Wiele ciepłych słów popłynęło w stronę prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Andrzeja Sawoniego, który nie może uczestniczyć w Kongresie.

Prof. Rudnicki wręczył pamiątkowe statuetki Federacji prof. Zbigniewowi Chłapowi – założycielowi stowarzyszenia Lekarze Nadziei, Maciejowi Hamankiewiczowi – prezesowi NRL, Piotrowi Konopce, dzięki któremu wielu polskich lekarzy szkoliło się we Francji, prof. Jerzemu Woy-Wojciechowskiemu i Krzysztofowi Murawskiemu, założycielowi PAHA (Polish-American Health Association). Dzień wcześniej statuetkę otrzymał Stanisław Karczewski.

– Polscy lekarze mają dobrą renomę za granicą – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Uczestnicy Kongresu po oficjalnej części inauguracji tego wydarzenia, wysłuchali koncertu chórów i orkiestr lekarskich.

Kongres, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, będzie trwał do 4 czerwca.

Justyna Wojteczek

Tagi: ,