31 sierpnia 2017

W sieci szpitali 594 placówki, poza nią – 355

Do sieci szpitali zostały zakwalifikowane 594 placówki, z czego 516 to szpitale publiczne – wynika z danych przekazanych PAP przez resort zdrowia. Poza siecią pozostało 355 szpitali, 16 z nich to placówki publiczne. W sumie w szpitalach sieciowych jest ponad 145 tys. łóżek.

Do poziomu szpitali I stopnia zakwalifikowano 283 placówki, a do szpitali II stopnia (realizujących bardziej skomplikowane świadczenia) – 96. Do szpitali III stopnia (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych) – zakwalifikowano 62 placówki.

W sieci znajdzie się także 20 szpitali onkologicznych, 30 pulmonologicznych, 13 pediatrycznych i 90 placówek ogólnopolskich (instytutów oraz szpitali klinicznych). Resort zapewnia, że w sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych.
W sumie do sieci zakwalifikowano 594 szpitali – 516 publicznych i 78 niepublicznych. Poza siecią pozostało 355 szpitali, 16 z nich to placówki publiczne. Ogółem w szpitalach sieciowych jest ponad 145 tys. łóżek.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma być organizowana przede wszystkim przede wszystkim przez szpitale I-III stopnia oraz pediatryczne. Szpitale będą mogły łączyć tę działalność z realizacją świadczeń w trybie hospitalizacji udzielanych w innych komórkach organizacyjnych placówki, co – jak wskazuje MZ – ma pozwolić na „bardziej elastyczne wykorzystanie kadry lekarskiej i pielęgniarskiej zatrudnionej w szpitalach realizujących jednocześnie świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej”.

Resort przypomina, że pacjenci wpisani na listę oczekujących w szpitalu, który nie został włączony do sieci (i jednocześnie nie uzyskał kontraktu z NFZ), mogą wpisać się na listę oczekujących prowadzoną przez inną placówkę. Szpital, do którego zgłasza się pacjent, ustala kolejność przyjęć, uwzględniając datę zgłoszenia w poprzedniej placówce.

Szpitale zakwalifikowane do sieci będą rozliczane w formie ryczałtowej, jednak resort zapewnia, że nie będzie to oznaczać „prostego budżetowania szpitali, które działałoby demotywująco na świadczeniodawców”. Szpitale nadal będą ewidencjonować swoją działalność, a wysokość ryczałtu na następny okres rozliczeniowy będzie zależała od zakresu świadczeń wykonanych i sprawozdanych w okresie poprzedzającym. Będzie on także zależał m.in. od parametrów jakościowych związanych z procesem udzielania świadczeń.

Szpitale zakwalifikowane do sieci będą miały gwarancję finansowania przez 4 lata, opartą na okresowych ryczałtach uzależnionych od efektywności placówki. Szpitale poza siecią będą mogły – tak jak dotychczas – przystąpić do konkursów organizowanych przez NFZ.

Zdaniem MZ wprowadzenie sieci szpitali poprawi koordynację leczenia pacjenta i zapewni lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Szpitale w sieci mają zapewniać pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację.

Informację na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie sieci szpitali we wtorek na posiedzeniu rządu przedstawił Minister Zdrowia. (PAP)

Tagi: ,

Wszystkie kategorie