15 października 2018

Prezesi Okręgowych Rad Lekarskich krytycznie o działaniach negujących obowiązek szczepień

Okręgowe Rady Lekarskie podczas piątkowego konwentu w Gnieźnie (wielkopolskie) krytycznie odniosły się do „obecnych w przestrzeni publicznej działań negujących potrzebę i bezpieczeństwo szczepień ochronnych”.

W przesłanym PAP stanowisku Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich podkreślono, że Okręgowe Izby Lekarskie będą „wspierać każdy projekt obywatelski promujący ideę szczepień w tym projekt Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej >>Szczepimy – bo myślimy<< poprzez zbieranie podpisów”.

W stanowisku wskazano, że lekarze zobowiązują się „prowadzić w Okręgowych Izbach Lekarskich działania proszczepienne i edukacyjne polegające m.in. na prowadzeniu akcji informacyjnej o zagrożeniach wynikających z zaniechania szczepień oraz organizowaniu szczepień lekarzy i lekarzy dentystów przeciwko groźnym chorobom zakaźnym we współpracy z Wojewódzkimi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi”.

W dokumencie podkreślono również, że obradujący w Gnieźnie Konwent wyraził „jednoznacznie negatywne stanowisko wobec obecnych w przestrzeni publicznej działań negujących potrzebę i bezpieczeństwo szczepień ochronnych”.

Stanowisko podpisane zostało przez Prezydium Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich oraz organizatora Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich w Gnieźnie, Artura de Rosier.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu odbyło się w ubiegłym tygodniu. Sejmowa większość nie zgodziła się na odrzucenie go i skierowała do komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Prezes NRL prof. Andrzej Matyja powiedział, że samorząd lekarski liczy, że parlamentarzyści będący lekarzami ostatecznie zagłosują przeciwko projektowi znoszącemu obowiązek szczepień i zajmą stanowisko zgodne z wiedzą medyczną.

Obywatelski projekt przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie dobrowolności. Zakłada też możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego albo epidemii.(PAP)

Tagi: ,

Wszystkie kategorie