23 września 2021

Warsztaty z komponowania posiłków na dyżur „Cztery pory smaku” – edycja jesienna

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zaprasza wszystkich swoich członków do udziału w jesiennej odsłonie  warsztatów z komponowania posiłków pt. „Cztery pory smaku”.

REJESTRACJA

Warsztaty odbędą się 21 października.

Drugie z cyklu spotkanie w ramach warsztatów „Cztery pory smaku” pozwoli wszystkim uczestnikom poszerzyć świadomość związaną ze zdrowym odżywianiem. Uczestnicy dowiedzą się, jak z sezonowych produktów przygotować proste, zdrowe i smaczne posiłki, które będzie można zabrać ze sobą na przykład na dyżur.

Tak jak poprzednio wydarzenie rozpocznie wykład o godz. 15.00. Prelekcja będzie poświęcona zaprezentowaniu sposobów na zmianę nawyków żywieniowych. Lek. Alicja Baska odpowie też na pytania dotyczące m.in. tego,  jak sprawić, żeby przygotowanie zdrowych posiłków było szybsze, czy też jakie produkty warto włączać do codziennej diety? Wykład będzie również transmitowany online.

Następnie ok. godziny 16.00 wyłącznie w siedzibie izby przy ulicy Puławskiej 18 odbędzie się część praktyczna, podczas której uczestnicy z dostępnych składników skomponują swój własny posiłek „na wynos”.

Warsztaty  poprowadzi lek. Alicja Baska, Dyrektor Organizacyjna Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, asystentka w Zakładzie Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Pasjonatka kuchni roślinnej i medycyny kulinarnej.

W przypadku pytań prosimy o kontakt tel.: 22 54 28 362, lub mailowy: a.boguski@oilwaw.org.pl.

Medycyna kulinarna (ang. culinary medicine) to jedna z najmłodszych gałęzi medycyny stylu życia, zajmująca się praktyczną formą edukacji żywieniowej poprzez uzupełnienie podstaw wiedzy o żywieniu i elementów dietetyki o umiejętności ich wykorzystania w praktyce. Realizowane jest to przede wszystkim (choć nie tylko) w formie warsztatów kulinarnych. Cele nauczania są skoncentrowane wokół następujących umiejętności:

• podejmowanie z pacjentem rozmowy nt. wyborów żywieniowych (w tym: codziennych zakupów, przygotowania posiłków, ich planowania czy przechowywania);
  • prowadzenie dyskusji nt. umiejętności kulinarnych w konfrontacji z wiedzą teoretyczną, w tym z tzw. utrwalonymi przekonaniami i tradycjami;
  • zmiana języka komunikacji z pacjentem — ze skupionego na poszczególnych składnikach odżywczych na oparty na konkretnych posiłkach i sposobach ich przygotowania („nutrient-based” à „food-based”);
  • zwiększenie świadomości medyków na temat istotności zachowań żywieniowych pacjenta w kontekście jego obecnego stanu zdrowia i profilaktyki zachorowań w przyszłości;
  • zapewnienie narzędzi i technik mogących zwiększyć prozdrowotne zachowania i wybory żywieniowe pacjenta (w tym przepisy, filmiki instruktażowe, a także trening mindfulness);
  • utrzymanie i utrwalenie pozytywnych modyfikacji nawyków żywieniowych.

Źródło: „Medycyna stylu życia” (Mamcarz, Śliż, PZWL, 2018)

Tagi:

Wszystkie kategorie