3 grudnia 2015

Weszła w życie ustawa o zdrowiu publicznym

Wydłużenie życia, poprawa zdrowia i związanej z nim jakości życia ludności oraz zmniejszenie nierówności społecznych w zdrowiu to strategiczny cel Narodowego Programu Zdrowia, który ma być podstawą działań zapisanych we wchodzącej w życie ustawie o zdrowiu publicznym.

Ustawa o zdrowiu publicznym weszła w życie w czwartek. Ma ona poprawić koordynację działań podejmowanych w tej dziedzinie, kładąc nacisk na profilaktykę, edukację i promocję zdrowotną. Podstawą jej działań będzie Narodowy Program Zdrowia (NPZ).

Większość uregulowań dotyczących utworzenia NPZ oraz związanych z jego funkcjonowaniem zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020. Na jego realizację w 2016 r. z budżetu państwa zostanie przeznaczone ok. 140 mln zł.

Ustawa ma znacząco wzmocnić mechanizmy diagnozowania problemów zdrowia publicznego i umożliwić racjonalne planowanie działań przez podmioty odpowiedzialne za prowadzenie polityki zdrowotnej – jednostki samorządu terytorialnego, Narodowy Fundusz Zdrowia, służby medycyny pracy, Państwową Inspekcję Sanitarną, kuratorów oświaty, szkoły i uczelnie wyższe.

Zakładane są:

• prowadzenie kampanii edukacyjnych,
  • promowanie spożywania zdrowych produktów,
  • pomoc w leczeniu uzależnień od tytoniu i alkoholu,
  • wspieranie osób z problemami zdrowia psychicznego (depresja czy zaburzenia nerwicowe),
  • wczesna diagnostyka chorób i rozwój badań naukowych.

Ustawa zakłada utworzenie Rady do spraw Zdrowia Publicznego – organu opiniodawczo-doradczego ministra zdrowia. W jej skład wejdą m.in. przedstawiciele prezydenta, administracji publicznej, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, pracodawców i organizacji pozarządowych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Lekarskiej oraz konsultanci krajowi.

W wtorek resort zdrowia poinformował, że minister zwrócił się do określonych w ustawie podmiotów z prośbą o wydelegowanie do udziału w pracach Rady upoważnionych przedstawicieli tych instytucji. Kandydatów można zgłaszać do 12 grudnia.

W ustawie przewidziano także możliwość powołania pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.

Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie też Komitet Sterujący Narodowego Programu Zdrowia, który będzie koordynował działania i rozwiązywał problemy związane z realizacją NPZ. Przewodniczył mu będzie Minister Zdrowia, a w jego skład wejdą przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za realizację NPZ.

kj PAP 24_24

Tagi: ,