12 maja 2015

Prof. Marek Rudnicki odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich

Prof. Marek Rudnicki został uhonorowany odznaką Rzecznika Praw Obywatelskich Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka. Została mu wręczona w Konsulacie Generalnym RP w Chicago przez panią konsul generalną Paulinę Kapuścińską w imieniu prof. Ireny Lipowicz.

Prof. Rudnicki jest lekarzem, który w 1981 roku był jednym z głównych organizatorów pomocy w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie w dniu pacyfikacji kopalni „Wujek”. Wówczas, wbrew zakazowi, nadał przez radio komunikat, aby wszystkich poszkodowanych górników kierować do szpitala klinicznego w Katowicach-Ligocie. Dzięki temu karetki z rannymi – zamiast do placówek kontrolowanych przez MSW – dotarły do cywilnego CSK, gdzie pomocy udzielano poza kontrolą Służby Bezpieczeństwa.

Ponadto, w latach 1982 – 1987 Marek Rudnicki aktywnie działał w sekcji medycznej Biskupiego Komitetu Pomocy Internowanym i Uwięzionym. Organizował pomoc dla represjonowanych i ich rodzin. Był również członkiem tajnej KKK Służby Zdrowia i kolporterem  prasy podziemnej.

W ocenie prof. Ireny Lipowicz, postawa prof. Marka Rudnickiego, który działając w ekstremalnych warunkach zagrożenia pomagał poszkodowanym górnikom, zasługuje na specjalne wyróżnienie.

Prof. Rudnicki nadal utrzymuje ścisłe kontakty z Polską. Jest prezesem Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Będzie go można spotkać i wysłuchać podczas IX Kongresu Polonii Medycznej, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2016 w Warszawie. Organizatorami tej dużej imprezy są m.in. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie i Naczelna Izba Lekarska.

Celem kongresu jest wzbogacenie wiedzy lekarzy polskich i polskiego pochodzenia, wymiana doświadczeń i integracja. Zgromadzi wybitnych lekarzy polskiego pochodzenia, którzy odnieśli sukces za granicą oraz lekarzy z wielkimi osiągnięciami w Polsce. Przewidziane są sesje naukowe oraz dotyczące zagadnień etycznych i socjologicznych.

jw

Tagi: , ,