Komisja Parlamentu Europejskiego przegłosowała w czwartek raport zmieniający dotychczasowe rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy.
Europosłowie chcą m.in. usprawnienia systemu wczesnego ostrzegania i lepszej ochrony przed szkodliwymi substancjami. Uważają, że należy szybciej i skuteczniej identyfikować szkodliwe dopalacze, monitorować ich pojawianie się na rynku i wcześnie ostrzegać o związanym z nimi ryzyku.
Zwłaszcza państwa członkowskie zobowiązane są do informowania pozostałych krajów Wspólnoty w przypadku pojawienia się nowych substancji psychoaktywnych na ich rynku. Zdaniem eurodeputowanych dopalacze powinny być definiowane jako nowe narkotyki lub nowe środki psychotropowe. Postulują ponadto, by traktować je bardziej surowo, uznając je nie tylko za zagrożenie dla zdrowia, ale i życia człowieka.
Dotychczas kwestie związane z dopalaczami regulowało rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2006 roku o Europejskim Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), jednak okazało się niewystarczające w walce z nowymi substancjami.
Europosłowie mają nadzieję, że to pierwszy krok w skutecznej walce z dopalaczami. Kolejnym będzie wydanie na poziomie unijnym aktu zobowiązującego państwa członkowskie do wycofania danej substancji z rynku. (PAP)
Tagi: dopalacze, prawo medyczne, Unia Europejska