Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.
Parlament Europejski zdecydował w sprawie amalgamatu
Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego po 1 stycznia 2025 r. nie będzie możliwe stosowanie amalgamatu stomatologicznego. Decyzja stanowi wynik wieloletnich debat na temat stosowania, a także utylizacji amalgamatu głównie w kontekście zawartej w nim rtęci. W Polsce wypełnienia amalgamatowe w pełni przestały być stosowane po wydaniu przez Ministra Zdrowia rozporządzenia zmieniającego w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego w 2022 r.
— Więcej w dentonet.pl: Parlament Europejski zakazuje amalgamatu dentystycznego
Powstanie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego
Kilkanaście zawodów medycznych, w tym higienistki i asystentki stomatologiczne, znajdzie się w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wejdzie on w życie 26 marca 2024 r., od kiedy też będzie można składać wnioski o wpis do rejestru. Składanie wniosków będzie możliwe do 26 września 2024 r., natomiast osoby uprawnione do uzyskania wpisu, które nie złożą wniosków w terminie, po 26 marca 2025 r. nie będą mogły wykonywać zawodu medycznego. Administratorem rejestru będzie Minister Zdrowia.
— Więcej w dentonet.pl: Wnioski o wpis do Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego od 26 marca
Czy w Polsce występuje deficyt lekarzy dentystów?
Wyniki ogólnopolskiego badania sygnowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Barometr zawodów 2024” wskazują, że popyt i podaż na usługi stomatologiczne są w Polsce w równowadze. Deficyt lekarzy dentystów występuje w 20 powiatach, co stanowi połowę w stosunku do roku 2023. Nadmiar lekarzy dentystów zarejestrowano natomiast wyłącznie w powiecie włocławskim.
— Więcej w infodent24.pl: Lekarzy dramatycznie brakuje, dentystów już nie. Wyniki „Barometru zawodów 2024”
Lekarze dentyści grają z WOŚP
28 stycznia odbył się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Sprzęt medyczny w postaci rezonansów magnetycznych, polisomnografów czy przenośnych spirometrów trafi na oddziały pulmonologiczne dla dzieci i dorosłych. W akcję zaangażowali się również lekarze dentyści, czego jednym z większych przejawów jest organizacja webinarowego maratonu, warunkiem udziału w którym było zasilenie skarbonki WOŚP-u. Inicjatywa pozwoliła zebrać ponad 160 tysięcy złotych.
— Więcej w dentonet.pl: Branża stomatologiczna gra razem z WOŚP. Finał już 28 stycznia!
Przegląd prasy przygotował lek. Anna Prawdzik
Tagi: #DPP