4 czerwca 2024

Koalicja na rzecz Cyberbezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia – inauguracja w COBIK NIL

Fundacja Healthcare Poland wraz z członkami założycielami – Centralnym Ośrodkiem Badań, Innowacji i Kształcenia NIL – NIL IN, Polską Federacją Szpitali i Krajową Izbą Domów Opieki – 29 maja zawarła Koalicję na rzecz Cyberbezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia.

 

 

W podpisaniu projektu wziął udział Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, dyrektor COBIK NIL, który wraz z Łukaszem Sosnowskim, partnerem operacyjnym NIL IN, byli gospodarzami spotkania.

 

– Koalicja, którą powołaliśmy, jest krokiem w stronę bezpieczeństwa pacjentów, lekarzy oraz innych pracowników medycznych, którzy wprowadzają dane. Warto pamiętać, że stoimy przed nieuniknioną rewolucją technologiczną – liczba informacji, które gromadzimy, rośnie logarytmicznie, zwiększa się również prawdopodobieństwo ich wyciekania. Na szczęście podjęte zostały – zarówno przez legislatorów w Unii Europejskiej, jak i przez Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ w Polsce – działania, także finansowe, które mają temu zapobiegać. Zwiększą poziom cyberbezpieczeństwa w szpitalach oraz innych placówkach ochrony zdrowia – podsumował prezes Artur Drobniak.

 

Cyberbezpieczeństwo – interes narodowy

W wydarzeniu wzięli także udział m.in.:

 

– prof. dr hab. n. med. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali;

 

– Roman Łożyński, dyrektor Centrum Informatyki Resortu Finansów;

 

– Michał Dybowski, prezes Fundacji Healthcare Poland;

 

– Tomasz Majszyk, lekarz anestezjolog, założyciel St. Vincent Medical Center;

 

– Małgorzata Wywrot, project manager NIL IN.

 

– Koalicja na rzecz Cyberbezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia jest dziś zawierana przez kilka instytucji, kilku partnerów, ale zachęcamy wszystkich do przyłączenia się, zaproszenie jest otwarte – ponieważ to nasz wspólny interes narodowy – powiedział Łukasz Sosnowski.

 

Cele koalicji

Projekt zakłada m.in.

 

– edukację personelu medycznego w zakresie procesów i działań mających na celu zapewnienie ochrony w cyberprzestrzeni;

– ustanowienie standardów cyberbezpieczeństwa oraz prowadzenie audytów dla szpitali w tym zakresie;

– rozszerzenie zagadnienia cyberbezpieczeństwa o tematy infrastrukturalne oraz telemedyczne.

 

– Polska Federacja Szpitali jest organizacją, która promuje dobre praktyki i nie występuje w obronie czyichś interesów, jak często ma to miejsce w instytucjach sektorowych. Jako PFSz chcemy dzielić się wiedzą, informacjami właśnie w kontekście najlepszych praktyk międzynarodowych. Jesteśmy bowiem członkiem Światowej Federacji Szpitali (IHF). Polska jest postrzegana jako kraj, w którym pracują bardzo dobrzy lekarze, pielęgniarki, pracownicy medyczni, ale nie zawsze jako kraj z bezpiecznym i dobrym systemem ochrony zdrowia. Dlatego postanowiliśmy wspólnie z Fundacją Healthcare Poland działać na rzecz bezpieczeństwa polskich pacjentów i bezpieczeństwa polskich medyków. Nasza wizja to zrównoważony system ochrony zdrowia ponad podziałami – powiedział prof. dr hab. n. med. Jarosław Fedorowski.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie