8 sierpnia 2024

Dentystyczny przegląd prasy (15-21.07.2024 r.)

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów (15-21.07.2024 r.).

 

Nowe funkcjonalności mObywatela

Aplikacja mObywatel 2.0 została rozszerzona o nowe dokumenty – Prawo Wykonywaniu Zawodu Lekarza i Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza Dentysty. Funkcje te stanowią spełnienie obietnicy minister Izabeli Leszczyny wobec środowiska lekarskiego, co podkreślił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. Aplikacja dostępna jest do bezpłatnego pobrania na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS.

– Więcej: infodent24.pl: PWZ w mObywatel dla lekarzy i lekarzy dentystów

 

Rtęć i amalgamat – rozporządzenie UE

Rozporządzenie unijne ws. rtęci weszło w życie z dniem 30 lipca br. Wprowadzono zakaz stosowania amalgamatu stomatologicznego z wyjątkiem sytuacji, w których użycie amalgamatu byłoby uzasadnione przez „szczególne potrzeby zdrowotne” pacjenta. Przepis ten będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r. Kraje członkowskie UE objęto także zakazem produkcji, eksportu i importu lamp zawierających rtęć.

– Więcej: dentonet.pl: Koniec z rtęcią w Unii Europejskiej. „Zero zanieczyszczeń”

 

Szkolenia z rozwiązań IT dla lekarzy

Uzyskano unijne dofinansowanie projektu „Kompetencje cyfrowe w ochronie zdrowia – szkolenia z rozwiązań IT wdrażanych przez Centrum e-Zdrowia” dla podmiotów medycznych posiadających kontrakt z NFZ. Zaplanowano szkolenia dotyczące narzędzi systemu e-Zdrowie, elektronicznej dokumentacji medycznej, systemu e-Transplant oraz korzystania z elektronicznej karty specjalizacji. Realizację projektu zaplanowano na lata 2024-2027.

– Więcej: infodent.pl: Jest wsparcie finansowe szkoleń lekarzy i lekarzy dentystów

 

Czy podatek cukrowy jest skuteczny?

W Wielkiej Brytanii przeanalizowano efekty wprowadzenia podatku od napojów zawierających więcej niż 5 g cukru na 100 ml. Obserwowano skalę spożycia bezalkoholowych napojów słodzonych przez 16 tys. dorosłych i dzieci przed oraz po wprowadzeniu podatku. Zauważono spadek spożycia cukru w napojach z 27 g do 10 g dziennie, jak również spadek dziennego spożycia wolnych cukrów ogółem o 4,8 g u dzieci, a w przypadku dorosłych o 10,8 g. Autorzy badania apelują o nałożenie analogicznych podatków na producentów innych grup produktów spożywczych o wysokiej zawartości cukru.

– Więcej: dentonet.pl: UK: Podatek cukrowy ogranicza konsumpcję słodzonych napojów 

 

 

Przegląd prasy przygotowała lek. Anna Prawdzik

 

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie