28 września 2024

IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Stomatologii Dziecięcej i podpisanie listu intencyjnego OIL w Warszawie z PTSD

Już po raz dziewiąty lekarze dentyści, specjaliści, akademicy, naukowcy z Polski, Europy i świata spotkali się na WUM, by dzielić się wiedzą, doświadczeniem nt. stomatologii dziecięcej. Dla OIL w Warszawie to ważne wydarzenie i jako dla współorganizatora, i sygnatariusza listu intencyjnego o współpracy z PTSD, podpisanego podczas tegorocznej konferencji.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się 27 września, w piątek, warsztatami na Uniwersyteckim Centrum Stomatologii WUM, ul. Binieckiego 6. Wieczorny panel dyskusyjny poprowadziła dr hab. n. med. Anna Turska-Szybka (WUM).

W panelu wystąpił również dr n. med. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów i przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie. Podjął temat leczenia infekcji zębopochodnych w kontekście refundacji NFZ.

– Współczesne debaty na temat finansowania leczenia przez NFZ stawiają pytania o sens i konieczność takiego leczenia w kontekście powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej. Argumenty za refundacją wskazują na potrzebę zapewnienia dostępu do skutecznych i bezpiecznych metod leczenia, które mogą zapobiec poważniejszym powikłaniom i konieczności bardziej kosztownych interwencji w przyszłości – powiedział dr n. med. Dariusz Paluszek.

Drugi dzień (28.09.2024) konferencji otworzyła prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, współzałożycielka i prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Lekarze dentyści zgodnie podkreślali, że dzieci w Polsce mają częściej problemy ze zdrowiem jamy ustnej niż ich rówieśnicy z pozostałych krajów UE. Poważne choroby zębów mlecznych i dziąseł obserwujemy już u niemowląt. Z wiekiem rośnie liczba schorzeń i ogrom zaniedbań.

List intencyjny o współpracy PTSD i OIL w Warszawie

Świadomi skali tego problemu OIL w Warszawie i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej postanowili połączyć siły. Drugiego dnia konferencji dr n. med. Artur Drobniak, prezes ORL w Warszawie, oraz wspomniani dr n. med. Dariusz Paluszek wraz z prof. Olczak-Kowalczyk, dr hab. n. med. Anną Turską-Szybką, sekretarzem PTSD, i prof. dr hab. n. med. Marią Mielnik-Błaszczak, wiceprezes towarzystwa, podpisali list intencyjny o współpracy partnerskiej.

– Dziś z wielką dumą mogę ogłosić, że Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wraz z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej podpisała list intencyjny o współpracy. To moment, który otwiera przed nami nowe możliwości, ale też stawia przed nami cele, które wspólnie będziemy mogli zrealizować. Wierzę, że ta współpraca przyniesie korzyści zarówno lekarzom, jak i naszym najmłodszym pacjentom – powiedział dr n. med. Artur Drobniak.

Zgodnie z treścią listu intencyjnego współpraca warszawskiego samorządu i PTSD ma obejmować działalność dydaktyczną, rozwojową, naukową i badawczą. Współpraca będzie dotyczyć także prowadzenia wspólnych projektów z zakresu promocji zdrowia jamy ustnej w populacji dzieci i młodzieży, propagowania wiedzy nt. wpływu  stanu zdrowia j. ustnej na stan zdrowia ogólny.

– Wyzwania, przed którymi stajemy, są ogromne – od zrozumienia potrzeb najmłodszych, po zapewnienie im komfortu podczas wizyt w naszym gabinecie. Każdy z nas doskonale wie, jak istotne jest nie tylko leczenie, ale także budowanie zaufania pomiędzy lekarzem dentystą a dzieckiem, aby te pierwsze doświadczenia były pozytywne i nie kojarzyły się jedynie z lękiem i bólem – podsumował prezes ORL w Warszawie.

Sławy polskiej i światowej stomatologii

Na IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Stomatologii Dziecięcej gościło 21 prelegentów. Wśród nich znaleźli się wybitni specjaliści polskiej stomatologii, m.in.: wspomniana prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek, specjalista w dziedzinie stomatologii ogólnej i stomatologii zachowawczej (WUM), prof. dr hab. n. med. Kazimierz Szopiński, specjalista w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej (WUM), prof. dr hab. n. med. Mariusz Szuta, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, otolaryngolog, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej (Uniwersytet Jagielloński, Kraków), prof. dr hab. n. med. Joanna Szczepańska, specjalista z zakresu stomatologii dziecięcej (Uniwersytet Medyczny, Łódź), czy prof. dr hab. n. med. Ewa Czochrowska, specjalista ortodonta (WUM i Uniwersytet w Oslo).

Z wykładami wystąpili również goście z zagranicy: Włoch, Brazylii i Izraela.

IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Stomatologii Dziecięcej zorganizowali: Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie