2 października 2024

Dentystyczny przegląd prasy (23-29.09.2024)

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

OIL w Warszawie i PTSD – list intencyjny

28 września 2024 r. uroczyście podpisano list intencyjny pomiędzy Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie oraz Komisją ds. Lekarzy Dentystów tej izby a Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Prezes PTSD, prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, podkreśla, że sformalizowanie współpracy jest naturalnym rozwinięciem kilkuletnich modelowych relacji z mazowiecką OIL oraz Komisją ds. Lekarzy Dentystów. Podobne listy intencyjne OIL w Warszawie podpisała także m.in. z Polskim Towarzystwem Stomatologii Geriatrycznej oraz Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Polskim Instytutem Badawczym.

— Więcej w infodent24.pl: Proklamacja współpracy. Dentyści sankcjonują rzeczywistość

Ustawa o ochronie sygnalistów – czy dotyczy gabinetów stomatologicznych?

Od 25 września 2024 r. osoby zgłaszające naruszenia prawa w miejscu pracy będą mogły liczyć na dodatkową ochronę. Od dnia zgłoszenia nieprawidłowości do momentu ujawnienia publicznego sygnalista zostanie objęty chroną przed działaniami odwetowymi ze strony pracodawcy, a jego tożsamość zostanie zachowana w tajemnicy. Ustawa przewiduje trzy procedury, drogą których sygnalista może zgłosić naruszenie prawa. Jedna z nich to procedura zgłoszeń wewnętrznych, nakładająca dodatkowe obowiązki m.in. w postaci konieczności przygotowania projektu takiej procedury na podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób. Nieprzestrzeganie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów może wiązać się z karami grzywny, ograniczania albo pozbawienia wolności.

— Więcej w dentonet.pl: Ustawa o ochronie sygnalistów weszła w życie. Co oznacza dla gabinetów?

100. Kongres Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego odbędzie się w Krakowie

W dniach 2-6 czerwca 2025 r. w Krakowie odbędzie się 100. Kongres Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Organizacja wydarzenia w Polsce wiąże się z objęciem przez prof. dr hab. n. med. Piotra Fudaleja roli prezydenta ETO. Prezydentura ETO stanowi wyraz uznania dla sukcesów w drodze zawodowej oraz wkładu w rozwój nauki prof. Piotra Fudaleja.

— Więcej w dentonet.pl: Prof. Piotr Fudalej prezydentem Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego. 100. kongres ETO w Krakowie

Glikol polietylenowy (PEG) a anafilaksja

Journal of Endodontics opublikował dwa opisy przypadków dotyczące wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego związanego z przeprowadzonym leczeniem endodontycznym z wykorzystaniem glikolu polietylenowego (PEG). Badacze zauważają, że stosując materiały endodontyczne zawierające glikol polietylenowy, należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia u pacjenta reakcji alergicznej.

— Więcej w infodent24.pl: Alergia po leczeniu kanałowym. Ze skutkiem śmiertelnym

Przegląd prasy przygotowała lek. Anna Prawdzik

Tagi: