14 października 2024

III Ogólnopolski Kongres Matek Lekarek w Warszawie – relacja

Za nami III Ogólnopolski Kongres Matek Lekarek, który odbył się 12 października br. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. 170 lekarek z całej Polski nie tylko poszerzyło swoją wiedzę podczas kilkunastu wykładów, warsztatów, spotkań, ale także dyskutowało o barierach w karierze i zachowaniu work-life balance. Matki lekarki przyjechały z 30 pociechami. Ze szczepienia przeciwko grypie skorzystało 38 osób.

Dobra współpraca NIL i OIL pozwala na organizację tak dużych wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim jak Kongres Matek Lekarek. Dlatego kongres wpisał się już na stałe w grafik cyklicznych wydarzeń OIL oraz NIL i ciągle cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Kongres został zainaugurowany przez Marię Kłosińską, przewodnicząca zespołu ds. Matek Lekarek Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, która podkreśliła interdyscyplinarność wydarzenia i możliwość zdobycia na nim aktualnej wiedzy:

– Na poprzednim kongresie zdiagnozowałyśmy wiele problemów, które są przeszkodą w łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym, ale też wypracowujemy rozwiązania. Bo jesteśmy doskonale zorganizowane, ambitne, nowoczesne i jesteśmy gotowe na dialog z przedstawicielami rządu oraz na rozwiązania, które pomogą nam lepiej leczyć.

Matki lekarki powitał też Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który zapewnił, że zawsze NIL będzie wspierać matki lekarki, bo ich środowisko jest wyjątkowe:

– A najlepszym dowodem jest to, że pani minister odpowiedziała na wasze wezwanie i jest obecna, żeby posłuchać waszych problemów.

Następnie głos zabrał dr n. med. Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, który zwrócił się do wszystkich matek lekarek:

– Gratuluję wam, że zbudowałyście taką społeczność, bo jest ona wyjątkowa w naszym środowisku lekarskim. Takiej integracji właśnie potrzebujemy. Tak samorząd powinien integrować środowisko, a wy wyprzedziłyście go i pokonałyście system. Kilka lat temu, gdy ta grupa powstała i rozwijała się, to była wielka rzecz. Do tej pory działacie, wspieracie się w trudnych sytuacjach, żartując razem i współpracując. I to jest piękne.

Na zakończenie uczestniczki powitała ministra Izabela Leszczyna, która pogratulowała matkom lekarkom odwagi do niegodzenia się na rzeczywistość, której nie akceptują.

– Zakładając tę społeczność, chciałyście, by kongresy dawały wam odwagę do zmiany. Po części jesteście już spełnionymi wojowniczkami i jesteście w stanie jeszcze sporo wywalczyć – podkreśliła i zaprosiła matki lekarki do Ministerstwa Zdrowia na rozmowy.

Spora dawka wiedzy

W tym roku program kongresu był niezwykle bogaty, uczestniczyło w wydarzeniu kilkunastu prelegentów. Na początek dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, która znalazła się na prestiżowej liście najbardziej wpływowych „100 Kobiet Roku 2023” opracowanej przez magazyn „Forbes”, wygłosiła wykład specjalny kobieta-matka-lekarz, podczas którego mówiła m.in. o tym, jak z jej perspektywy wygląda godzenie ról matki i lekarki, szczególnie na początku drogi zawodowej. Po nim lek. Sylwia Jeż mówiła o niezwykle ważnym temacie dla matek lekarek, czyli o laktacji.

Następnie rozpoczęła się seria wykładów, a każdy obfitował w niezwykle ciekawe i inspirujące tematy dotyczące różnych dyscyplin. Psychiatra i psychoterapeuta Magdalena Flaga-Łuczkiewicz wprowadziła uczestniczki kongresu w zagadnienia snu i rytmów okołodobowych. Lek. Michalina Bou-Matar poruszyła ważną kwestię farmakoterapii w wyjątkowych momentach życia kobiety, czyli w ciąży, połogu i laktacji. Lek. Katarzyna Rak przybliżyła tematykę wad postawy.

Nie zabrakło także tematów stomatologicznych – problematykę urazów zębów, próchnicy i profilaktyki przedstawił dr n. med. Piotr Sobiech, a dr n. med. Lidia Jamróz-Wilkońska – kwestię współpracy z periodontologiem.

Poruszono również niezwykle aktualne zagadnienia – mgr Paweł Węcławiak mówił o e-uzależnieniach, a dr n. med. Marta Kulpa o pacjentach neurotypowych. Lek. Anna Szarla w swoim wykładzie podkreśliła rolę szczepień, a lek. Agnieszka Dziewięcka-Stanisławska przedstawiła zagadnienia dotyczące wyjazdów rodziców i dzieci w tropiki.

Na zakończenie odbyły się warsztaty z USG płuc w praktyce lekarza prowadzone przez lek. Eugenię Szuszkiewicz.

Spotkanie zostało zaplanowane z myślą o wszystkich mamach lekarkach, czyli także tych, które przyjechały z dziećmi – przez cały czas trwania wydarzenia było czynne kongresowe przedszkole dla ok. 30 maluchów. Odbyła się też akcja profilaktyczna Kocham, więc Szczepię i Szczepimy-chronimy, podczas której przeprowadzono szczepienia przeciwko grypie. W czasie kongresu można było również skorzystać z oferty indywidualnych zdjęć biznesowych.

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie