15 października 2024

XXV Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Lekarzy w Brydżu Sportowym – relacja

Weekend 11-12 października br. dla lekarzy brydżystów był aktywny i emocjonujący. Mają za sobą XXV Mistrzostwa Polski Lekarzy w Brydżu Sportowym, pierwsze wznowione rozgrywki po pandemicznej przerwie. Tegoroczne odbyły się w warszawskim Centrum Alheimera – są dowody naukowe, że brydż to najlepsza forma terapii w tej chorobie. Dla rekordowej liczby 101 uczestników turniej był okazją nie tylko do sportowej rywalizacji przy zielonym stoliku, ale i spotkania przyjaciół. Rozdano ok. 34 dyplomów. 

Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie reprezentował Jacek Sowiński, sekretarz ORL w Warszawie.  Jako że jubileuszowe mistrzostwa brydża objął patronatem prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego Marek Michałowski, jego też nie zabrakło na wydarzeniu. Ponadto XXV Mistrzostwa Polski Lekarzy w Brydżu Sportowym uświetnili swoją obecnością: Jarosław Gnioska, dyrektor warszawskiego Centrum Alzheimera, przy Wilanowskiej 257, który zaprosił organizatorów tegorocznego turnieju do siedziby placówki, oraz Małgorzata Maruszkin, członek rady Bridge to the People Foundation.

Wydarzenie współorganizowały z OIL w Warszawie, Naczelna Izba Lekarska i Kujawsko-Pomorska OIL. Nad turniejem brydża lekarskiego od lat czuwa i jest jego gospodarzem Krzysztof Makuch z Warszawy, wspiera go Aleksander Skop z Torunia.

Jak podkreśla Krzysztof Makuch, jubileuszowe mistrzostwa były okazją do podsumowania poprzednich edycji, uhonorowania „niezawodnych przyjaciół” i działaczy brydża sportowego, lekarskich brydżowych autorytetów, wspomnienia tych, którzy odeszli z brydżowej rodziny.

I uczestnicy, i organizatorzy jednogłośnie przyznali, że atmosfera tegorocznych XXV Mistrzostw Polski Lekarzy w Brydżu Sportowym była fantastyczna.

– Bardzo ucieszyło mnie i pozytywnie zaskoczyło tak liczne zgromadzenie lekarzy, ale też innych uczestników turnieju, oraz ich zaangażowanie. Są tutaj nie tylko lekarze, którzy od wielu lat grają w brydża, ale też widzę, że pojawiły się młode twarze. Wspaniale, że chcą być częścią środowiska lekarzy brydżystów i współdzielić pasję ze starszymi kolegami. Jestem pełen podziwu dla dyrektora Centrum Alzheimera, Jarosława Gnioski, za wkład w organizację mistrzostw, a także dla prezesa Polskiego Związku Brydża Sportowego. Oczywiście ogromne podziękowania dla kolegi Krzysztofa Makucha, który jest od lat już zaangażowany w brydża lekarskiego – powiedział Jacek Sowiński, sekretarz ORL w Warszawie.

Rozgrywki rozpoczęły się w piątek, 11 października br., turniejem indywidualnym o 12:30, a po przerwie obiadowej o 17:00 rozegrano turniej na punkty meczowe (impy). Lekarze wrócili do gry następnego dnia o godz. 11:00, by rozegrać turniej na zapis maksymalny (maxy). Rywalizacja trwała do 15:30, a po podliczeniu punktów odbyło się uroczyste zakończenie jubileuszowych mistrzostw Polski lekarzy.

Brydż jako forma terapii

Małgorzata Maruszkin z Bridge to the People Foundation przed uroczystym wręczeniem medali zwycięzcom w swojej prezentacji podkreśliła, powołując się na badania, że gra w brydża przynosi wyraźne korzyści dla sprawności umysłowej i zdrowia mózgu seniorów. Gra w brydża jest szczególnie skuteczna w opóźnianiu wystąpienia choroby Alzheimera i innych form demencji. Pomaga również radzić sobie z depresją.

–  W brydżu nie ma ograniczeń, mogą grać osoby w różnym wieku, niewidomi, niesłyszący, osoby z niepełnosprawnościami. Przykładem niech będzie jedna z naszych brydżystek, która gra w turniejach ze swoim prawnukiem. Brydż jest rodzajem terapii dla pacjentów cierpiących na alzheimera, jak i ich rodzin – mówiła Małgorzata Maruszkin.

Wyróżnieni i zwycięzcy

Wyróżnienia za całokształt działalności na rzecz lekarskiego brydża sportowego otrzymali m.in.:

  • ikona lekarskiego brydża – prof. dr hab. n. med. Ewa Skopińska-Różewska,
  • przyjaciele lekarskiego brydża – Irena i Jan Chodorowscy, Jan Rogowski, Jerzy Kotowski, Jolanta Krogulska, Małgorzata Maruszkin,
  • najlepszy dokumentalista lekarskiego brydża – Krzysztof Siwek.

– Wszyscy wymagają od nas medali, ale tego typu turnieje, tego typu działalność, pomaganie ludziom są ogromnie ważne i myślę, że czasami ważniejsze od wielkich nagród. Za to wszystko bardzo Państwu dziękuję i gratuluję wszystkim Państwu, bo wszyscy jesteście zwycięzcami – podkreślił Marek Michałowski.

Wyniki XXV Jubileuszowych Mistrzostw Lekarzy w Brydżu Sportowym:

Klasyfikacja lekarzy – medaliści

Turniej Indywidualny

  1. Krzysztof Makuch
  2. Paweł Cichoś
  3. Zofia Zaręba

Turniej na punkty meczowe

  1. Alicja Jaszczak ,Paweł Cichoś
  2. Włodzimierz Niedolaz, Mirosław Kotowski
  3. Mariusz Mysłek Krzysztof Makuch

Turniej na zapis maksymalny

  1. Włodzimierz Niedolaz ,Mirosław Kotowski
  2. Mariusz Mysłek Krzysztof Makuch
  3. Alicja Jaszczak, Paweł Cichoś

Klasyfikacja generalna

  1. Maria Boczar
  2. Paweł Cichoś
  3. Krzysztof Makuch

Klasyfikacja generalna pań

  1. Maria Boczar
  2. Alicja Jaszczak
  3. Zofia Zaręba

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie