25 września 2024

Dentystyczny przegląd prasy (16-22.09.2024)

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

21 września – nowa ważna data w kalendarzu stomatologicznym

21 września 2024 r. po raz pierwszy obchodzono Dzień Świadomości Urazów Zębów i Jamy Ustnej. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Traumatologii Stomatologicznej. W dniach 16-21 września odbywał się także XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który przebiegał pod hasłem „Równy dostęp – równe szanse”.

— Więcej w infodent.pl: Urazy zębów coraz powszechniejsze. Apel o pilne działanie

Dr Anna Lella w zarządzie FDI

W dniach 12-15 września 2024 roku w Stambule miała miejsce coroczna edycja Światowego Kongresu Stomatologicznego Światowej Federacji Dentystycznej (FDI). Elementem Kongresu było posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego FDI, podczas którego polska delegatka, dr Anna Lella, została ponownie wybrana do zarządu FDI. Wśród innych pełnionych przez dr Annę Lellę funkcji można wymienić bycie przedstawicielką NIL w Europejskiej Regionalnej Organizacji (ERO) oraz członkiem zarządu Council of European Dentists.

— Więcej w dentonet.pl: Dr Anna Lella ponownie w zarządzie Światowej Federacji Dentystycznej

Przepisy o ochronie małoletnich a nowi pracownicy

Przepisy o ochronie małoletnich rozszerzają o dodatkowe elementy proces rekrutacji pracowników, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z dziećmi. Do obowiązków pracodawcy lub „organizatora działalności” należy pozyskanie informacji z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w celu sprawdzenia, czy dane kandydata figurują w tym rejestrze. Niezbędne dokumenty, jakie powinien przedstawić przyszły pracownik, to informacja z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności, oświadczenie o państwach innych niż Polska, w których rekrutowany zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat, a także oświadczenie o państwie obywatelstwa. W przypadku posiadania obywatelstwa innego niż polskie, konieczne jest przedstawienie informacji z adekwatnego rejestru karnego.

— Więcej w infodent.pl: Konieczność sprawdzania nowych pracowników. Kolejny obowiązek

Wielka Brytania w walce z nadwagą i otyłością

Dane z Eurostatu pokazują, że 56% Brytyjczyków zmaga się z nadwagą i otyłością. Jedną z dróg walki z tym zjawiskiem było wprowadzenie 2018 r. tzw. podatku cukrowego, aktualnie podejmowane są kolejne kroki. Przyjętą pozytywnie przez środowisko medyczne decyzją brytyjskiego rządu było ograniczenie reklamy produktów spożywczych nazywanych „śmieciowymi”, które wejdzie w życie 1 października 2025 r. Stacje telewizyjne będą mogły emitować reklamy tego rodzaju produktów po godzinie 21:00.

— Więcej w dentonet.pl: UK: Reklama „śmieciowego jedzenia” tylko po 21:00

Przegląd prasy przygotowała lek. Anna Prawdzik