28 sierpnia 2024

Dentystyczny przegląd prasy (19-25.08.2024 r.)

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów (19-25.08.2024 r. )

Ważne terminy – ochrona radiologiczna pacjenta

23 września 2019 r. w ramach ustawy Prawo atomowe wprowadzono obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji dla osób, które wykonują badania diagnostyczne, zabiegi lub leczenie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, a także dla osób nadzorujących wykonywanie tych zabiegów.

Przepisy przewidują cztery drogi podnoszenia kwalifikacji. Jedna z nich to szkolenie w zakresie ochrony radiologicznej pacjenta, zakończone egzaminem i uzyskaniem certyfikatu. Pozostałe trzy drogi gwarantują do 10 punktów szkoleniowych, które okresie 5 lat muszą dać łącznie minimum 20 punktów szkoleniowych.

Osoby, które 23 września 2019 r. nie posiadały ważnego certyfikatu, są zobowiązane do zdania egzaminu lub uzyskania 20 punktów szkoleniowych do 22 września 2024 r., by zachować uprawnienia.

– Więcej: infodent24.pl: Certyfikaty w ochronie radiologicznej pacjenta. Zbliża się ważna data

Przepisy dotyczące zawodu lekarza i lekarza dentysty podsumowane

W Dzienniku Ustaw z 26 sierpnia 2024 r. ukazało się Obwieszczenie Marszałka Sejmu w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Tekst ten zawiera wszystkie zmiany wprowadzone przed 17 sierpnia 2024 r.

– Więcej: infodent24.pl: Przepisy o pracy lekarza i lekarza dentysty zebrane w jednym miejscu

Dni Targowe Stern Weber w Warszawie

Lekarze dentyści, menedżerowie i właściciele gabinetów w dniach 5-7 września będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi propozycjami firmy Stern Weber w ramach Dni Targowych. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie firmy przy ul. Kosmatki 26 w Warszawie. Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.

– Więcej: dentonet.pl: Jesienne Dni Targowe Stern Weber Polska we wrześniu w Warszawie

ChatGPT ma szansę zastąpić lekarzy?

Naukowcy z kanadyjskiego Schulich School of Medicine & Dentistry at Western University sprawdzili przydatność ChatGPT w stawianiu diagnoz. Zdolności diagnostyczne tego rozwiązania AI zostały przetestowane na 150 przypadkach medycznych. ChatGPT wskazał właściwe rozpoznanie w 49% przypadków, zdolność odrzucania niepoprawnych odpowiedzi wyniosła natomiast 74,33%. Badacze wskazują na możliwość wykorzystania AI w procesie diagnostycznym wyłącznie jako narzędzia pomocniczego.

– Więcej: dentonet.pl: ChatGPT nie może być narzędziem diagnostycznym w medycynie

 

 

 

 

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie