14 sierpnia 2024

Dentystyczny przegląd prasy (5-11.08.2024 r.)

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów (5-11.08.2024 r. )

Czy wyższa akcyza ograniczy liczbę palaczy?

Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Finansów podjęły współpracę, która ma na celu ograniczanie dostępności wyrobów tytoniowych przez wprowadzenie wyższej akcyzy. Ministerstwo Finansów planuje podnoszenie cen m.in. paczki papierosów o 2,70-3,10 zł, a płynu do e-papierosów o pojemności 10 ml o 4,40-5,00 zł rocznie w latach 2025-2027. Ma to doprowadzić do ograniczenia sprzedaży wyrobów tytoniowych, a w konsekwencji zmniejszenia liczby palaczy oraz liczby zgonów związanych z nałogiem tytoniowym.

– Więcej: dentonet.pl: MF: Wyższa akcyza na wyroby tytoniowe od 1 stycznia 2025 roku?

Zmiany w programie szczepień przeciwko HPV

Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV w pierwszych 6 miesiącach po wdrożeniu trafił tylko do ok. 20% docelowej populacji. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na apele ekspertów dotyczące konieczności wprowadzenia zmian w programie. Planowane są m.in. obniżenie minimalnego wieku szczepionych, ułatwienie rozliczania szczepień oraz umożliwienie rozliczania wykonywania szczepień poza placówkami POZ. Ostatnia z proponowanych zmian pozwoliłaby na prowadzenie akcji szczepień w szkołach podstawowych.

– Więcej: dentonet.pl: Resort zdrowia: liczba szczepień przeciw HPV będzie się zwiększać

Konferencja Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej już wkrótce

27 i 28 września w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Stomatologii Dziecięcej. Przygotowano bogaty program, który obejmuje wykłady znanych polskich prelegentów, wykładowców z Izraela, Włoch i Brazylii, a także warsztaty, panel dyskusyjny oraz sesję plakatową. Konferencja współorganizowana jest przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie. Udział zapewnia 7 punktów edukacyjnych.

– Więcej: infodent24.pl: Stomatologia dziecięca. Zbliżają się ważne terminy

Ograniczenia prawne w marketingu medycznym – szkolenie NIL

Naczelna Izba Lekarska przygotowała szkolenie dotyczące marketingu kierowane m.in. do lekarzy dentystów prowadzących własne gabinety. Reklama w świetle zaktualizowanego Kodeksu Etyki Lekarskiej, ograniczenia prawne związane z reklamą oraz marketingiem i najczęstsze błędy w tym zakresie to niektóre z elementów programu. Szkolenie prowadzone przez konsultanta ds. marketingu medycznego Pawła Jędrzejewskiego i adwokata Bartłomieja Achlera odbędzie się 22 sierpnia 2024 r. w trybie online. Udział zapewnia 2 punkty edukacyjne.

– Więcej: infodent24.pl: Marketing gabinetu stomatologicznego. Jak nie łamać prawa

Przegląd prasy przygotowała lek. Anna Prawdzik

Tagi: