18 listopada 2019

30 lat minęło…

W 2019 r. samorząd lekarski obchodzi 30-lecie swojego odrodzenia. Ustawa z 27 maja 1989 r. o izbach lekarskich umożliwiła lekarzom reaktywację samorządu zawodowego, który utracili na mocy ustawy z 1950 r. o zniesieniu izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Po blisko 40 latach, na fali demokratycznych przemian w Polsce, stan lekarski znów zyskał własną, samorządową reprezentację.

Z okazji jubileuszu Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zorganizowała sesję historyczno-wspomnieniową, która odbyła się 16 listopada 2019 r. w Auli im. Adama Mickiewicza Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, tam, gdzie 30 lat wcześniej, 18 listopada 1989, rozpoczął obrady I Okręgowy Zjazd Lekarzy w Warszawie.

W gronie uczestników jubileuszowej sesji nie zabrakło osób pamiętających tworzenie odrodzonych izb lekarskich, związanych z samorządem od I kadencji. Dla zebranych spotkanie było okazją do przypomnienia najważniejszych wydarzeń minionego 30-lecia, ale też osobistych refleksji i wspomnień.

O początkach samorządu lekarskiego, pierwszej dekadzie działalności izby opowiadał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 30-lecia OIL w Warszawie, przewodniczący ORL w Warszawie II i III kadencji Krzysztof Makuch. IV, V i VI kadencję wspominał Mieczysław Szatanek, prezes ORL VI kadencji. W swoim wystąpieniu przywołał dokonania nieżyjącego już Andrzeja Włodarczyka, przewodniczącego ORL w latach 2000–2009

Obrazu 30-lecia dopełniają wydarzenia bieżące. Obecny prezes ORL Łukasz Jankowski podkreślił, że dzisiejsze działania samorządu nie byłyby możliwe bez pracy poprzedników. Prezentując aktywność OIL w Warszawie, jej zaangażowanie na rzecz lekarzy i lekarzy dentystów i omawiając działania na rzecz ochrony praw członków samorządu, nawiązywał również do spraw, które zostały zainicjowane wcześniej. Nowe inicjatywy i przedsięwzięcia podjęte przez izbę w VIII kadencji zostały bardzo dobrze przyjęte przez słuchaczy. O istotnej dla środowiska lekarskiego roli rzecznika odpowiedzialności zawodowej mówił Zbigniew Czernicki, pełniący tę funkcję przez kilka kadencji. Działalność Okręgowego Sądu Lekarskiego przedstawiła Elżbieta Rusiecka-Kuczałek, jego przewodnicząca w V i VI kadencji.

Prezentację 30-lecia samorządu lekarskiego wzbogaciły archiwalne zdjęcia i filmy z izbowych wydarzeń. Przypomniano sylwetki nieżyjących już lekarzy, m.in. dr. Jerzego Moskwy, przewodniczącego ORL w Warszawie I kadencji, prof. Jana Nielubowicza, przewodniczącego OSL I i II kadencji, od 2002 r. patrona OIL w Warszawie.

Artystyczną oprawę uroczystości zapewnił chór OIL w Warszawie Medicantus świętujący w tym roku 10-lecie działalności. Sesję poprzedziła msza święta w intencji zmarłych lekarzy – twórców odrodzonego samorządu lekarskiego.

ach/egw/Puls

PS Więcej informacji na temat 30-lecia odrodzonego samorządu lekarskiego w najbliższym numerze „Pulsu”.

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie