15 kwietnia 2015

Dla Arłukowicza wniosek NRL do Trybunału jest „zadziwiający”

16 kwietnia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów pakietu onkologicznego. Wniosek NRL minister zdrowia Bartosz Arłukowicz nazywa zadziwiającym.

– Mamy swoje analizy, które wskazują na to, że ten pakiet jest jak najbardziej zgodny z konstytucją, ale przede wszystkim jest zgodny ze zdrowym rozsądkiem – powiedział na konferencji prasowej 15 kwietnia.

Dodał, że pacjent z chorobą nowotworową musi być szybko zdiagnozowany.

– W Polsce też tak będzie, niezależnie od tego, jak prezes Hamankiewicz będzie podważał konstytucyjność tych rozwiązań – podkreślił.

Prezes Hamankiewicz uważa natomiast, że pakiet kolejkowy i onkologiczny to eksperyment „niebywały w skali świata”. Kancelaria, która dokonała oceny prawnej przepisów pakietu, wskazała na dyskryminację pacjentów nieonkologicznych, niezrozumiałe różnicowanie uprawnień lekarzy do diagnostyki i leczenia onkologicznego, błędy w procesie legislacyjnym, pozbawienie samorządów lekarskiego i pielęgniarskiego wpływu na kształt ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

jw

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie