14 sierpnia 2015

Minister zdrowia: od października ruszą dodatkowe szkolenia geriatrów

Uruchomienie od października dodatkowych szkoleń geriatrów zapowiedział w czwartek w Opolu minister zdrowia Marian Zembala. Miałyby one umożliwić skrócenie programu specjalizacji i być skierowane do internistów, którzy mają przynajmniej 5-letnie doświadczenie w pracy ze starszymi pacjentami.

Pomysł ma zostać zrealizowany m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Minister zaznaczył, że – co ma być widać w nowym kontraktowaniu – „zwiększy się znacząco liczba nowo otwieranych oddziałów geriatrycznych jako pewien model przekształcenia części szpitali w opiekę długoterminową”.

Tłumaczył, że te działania mają pomóc sprostać rosnącym potrzebom starszych osób, co powoduje wzrost potrzeby kształcenia geriatrów. „Polega to na tym, że uruchamiamy dodatkowe tory i ścieżki kształcenia dla doświadczonych internistów, którzy już mają doświadczenie geriatryczne, skracając program specjalizacji, ale dodatkowo go wzbogacając o kursy organizowane z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego” – mówił PAP dopytywany o pomysł Zembala i zapewnił, że takie kształcenie z cyklu czteroletniego „w przypadku pewnej grupy” lekarzy może skrócić się nawet do 6 miesięcy. Dodał, że zwiększanie liczby oddziałów geriatrycznych ma się odbywać „stosownie do mapy potrzeb danego województwa”.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce 343 lekarzy posiada tytuł specjalisty w dziedzinie geriatrii, w tym 332 wykonuje zawód (według danych na koniec kwietnia br.). W trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii jest 169 lekarzy (stan na koniec marca br.).

Podczas konferencji w Opolu minister zdrowia pytany był także o pomysły na skrócenie kolejek dla pacjentów czekających np. na endoprotezy, czasem wiele lat. „Zgodzę się, że pojęcie czekania 15 czy 20 lat dla chorego, który dzisiaj ma lat 70, jest absurdalne. Ale ono nie oddaje siły i możliwości polskiej medycyny” – podkreślił Zembala. Dodał, że obecnie obszary, w których kolejki oczekujących są dłuższe, to ortopedia i okulistyka, które dotyczą chorych starszych.

kj/PAP PAP 24_24

 

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie