6 lipca 2015

Narodowy Fundusz Zdrowia musi zostać rozwiązany

Narodowy Fundusz Zdrowia musi zostać rozwiązany – powiedział Bolesław Piecha podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości i ugrupowań z PiS współpracujących. O likwidacji NFZ mówiła również w sobotę na konwencji Beata Szydło. Dodała, że obecny system służby zdrowia jest krytykowany m.in. przez wielu lekarzy, którzy „chcą leczyć, a muszą zajmować się biurokracją”. Podkreśliła, że nie jest normalnym to, że pielęgniarki muszą strajkować, po to by otrzymać należne wynagrodzenie.

W trakcie panelu poświęconego systemowi zdrowia, Piecha wskazał, że w kwestii odpowiedzialności za zdrowie Polaków należy przywrócić kontrolę państwa. Za jakość i sprawność opieki zdrowotnej odpowiedzialni byliby minister zdrowia i wojewodowie. O tym, „jaki to będzie urząd, jaki to będzie wydział, jaka to będzie instytucja pod nadzorem wojewody” – jak wskazał Piecha – „zdecyduje ustawa”. Budżet na dany rok miałby być podzielony na część przekazaną do dyspozycji dla wojewodów, oraz ministra zdrowia – na zadania mające ogólnopolski charakter, w szczególności na finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych.

Minister Zembala, który w również w sobotę gościł w Katowicach, przyznał podczas konferencji prasowej, że po raz pierwszy słyszy o planach likwidacji NFZ i prosił o rozwagę w dokonywaniu rewolucji w służbie zdrowia. Zdaniem prof. Zembali, choć w polskiej służbie zdrowia jest wiele spraw, które trzeba poprawić, to jednocześnie możemy w bardzo wielu obszarach pokazać wzór do naśladowania. Komplementował też pracowników NFZ, podkreślając że w porównaniu z innymi krajami koszty utrzymania polskiego płatnika są niskie. Poinformował też, że dzięki lepszemu spływowi składek w tym roku do budżetu NFZ wpłynie dodatkowo ponad 70 mld zł.

W panelu poświęconym systemowi zdrowia poruszono również kwestie związane m.in. ze szczególnymi potrzebami zdrowotnymi seniorów (m.in. wdrożenie systemu szczepień, zwłaszcza przeciw grypie; rozwijanie sieci dostępnych placówek leczniczych i opiekuńczych dla seniorów) oraz dzieci (m.in. poprawienie dostępu do leczenia ortodontycznego).

„Należy zapewnić wszystkim dzieciom szkolnym dostęp do opieki lekarskiej, stomatologicznej, pielęgniarskiej w miejscu ich nauki” – podkreślał sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. Należy zwiększać m.in. limity przyjęć na stacjonarne studia medyczne w języku polskim; trzeba „bezzwłocznie” przywrócić staż podyplomowy dla absolwentów studiów medycznych, żeby „lekarze, którzy uzyskują pełne prawo wykonywania zawodu, byli nie tylko pod względem wiedzy, ale także praktycznych możliwości i umiejętności jak najlepiej przygotowani do wykonywania swojego zawodu”.

PAP 24_24kj

 

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie