5 sierpnia 2015

Nowe stare zapowiedzi zmian w pakiecie onkologicznym

Zmiany w pakiecie onkologicznym zostały zapowiedziane podczas wspólnej konferencji prasowej ministra zdrowia Mariana Zembali i prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza. Podobne propozycje zmian składał w kwietniu tego roku były minister Bartosz Arłukowicz.

Prof. Zembala był gościem Prezydium NRL 5 sierpnia.

– Kilka rzeczy udało się uzgodnić – powiedział po tym spotkaniu Maciej Hamankiewicz.

Jak poinformował, wśród nich znalazły się zmiany przepisów dotyczących konsyliów w hematologii i onkologii dziecięcej, do szybkiej diagnostyki i terapii onkologicznej mają być włączone kliniczne rozpoznania niektórych nowotworów, przede wszystkim układu krwiotwórczego oraz ośrodkowego układu nerwowego, przy czym nie będzie do tego konieczne (najczęściej niemożliwe z przyczyn praktycznych) rozpoznanie histopatologiczne zmian.

Ponadto mają być wprowadzone zmiany dotyczące finansowania diagnostyki za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej. – Zwiększenie tego ryczałtu, które jest przewidziane – obwarowane co prawda skróceniem całej diagnostyki do siedmiu tygodni – również musi być przez nas zauważone pozytywnie – powiedział Hamankiewicz.

Prof. Zembala poinformował, że te zmiany wymagają nowelizacji rozporządzeń oraz zarządzeń NFZ. Nie chciał podawać wielu szczegółów, informując, że konkrety przedstawi za dwa tygodnie, kiedy eksperci zakończą trwające od 8 dni „prace studyjne”.

Podobne zmiany zapowiadał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na konferencji prasowej 15 kwietnia.

jw

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie