14 listopada 2014

Prezydium o jubileuszu izb i rekomendacji dla konsultanta nefrologii dziecięcej na Mazowszu

8 listopada br. odbędzie się uroczyste wręczenie dokumentów prawa wykonywania zawodu młodym lekarzom. W tym roku, z uwagi na jubileusz 25-lecia odrodzonego samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, wydarzenie będzie miało bardzo uroczysty charakter.
O szczegółach tej uroczystości dyskutowało 24 września br. Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej.
Ponadto Prezydium udzieliło jednogłośnie rekomendacji dla dr. hab. Sylwestra Prokurata na funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie nefrologii dziecięcej na Mazowszu.
Dr Prokurat przedstawił klarowne priorytety, jakimi będzie się kierował, jeśli zostanie powołany na funkcję konsultanta. Są to m.in.: sprawne przeprowadzenie procesu uzyskiwania specjalizacji z dziedziny nefrologii dziecięcej, skrócenie czasu oczekiwania na leczenie nefrologiczne, dążenie do właściwej wyceny hemodializy dla dzieci. Zwrócił uwagę, że nefrologia dziecięca jest bardzo „świeżą” specjalizacją. Środowisko nefrologów i pediatrów obawia się, że Narodowy Fundusz Zdrowia wkrótce zacznie uzależniać kontrakty z oddziałami od zatrudnienia na nich nefrologów dziecięcych; tymczasem wykształcenie odpowiedniej liczby specjalistów musi zająć kilka lat.
Poinformował, że działa obecnie na Mazowszu osiem ośrodków hemodializy dla dzieci, co oznacza, że średnia odległość między domem pacjenta a takim ośrodkiem wynosi około 150 km. – To znacznie podraża koszty procedury. Będę dążył, by koszt transportu był wydzielony wyceny tej procedury – zadeklarował. Dodał, że postara się też dokonać analizy wyceny procedur w ośrodkach nefrologii dziecięcej trzeciego stopnia referencyjności.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie