7 stycznia 2015

Prezydium wyraziło poparcie dla lekarzy POZ

Poparcie dla działań i postulatów lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wyraziło Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie w stanowisku przyjętym jednogłośnie w dniu podpisania porozumienia między Ministrem Zdrowia a Porozumieniem Zielonogórskim. Wyrażając zadowolenie z podpisania porozumienia zwróciło uwagę, że wprowadzany właśnie pakiet onkologiczny może pogłębić destabilizację i chaos w ochronie zdrowia.

Prezydium skrytykowało też „prowadzoną przez ubiegły tydzień przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia kampanię dezinformacji, nacisków administracyjnych, politycznych i finansowych, mającą na celu zmanipulowanie opinii publicznej przeciwko lekarzom, którzy nie podpisali umów z NFZ”.

Prezydium wyraziło zdumienie faktem kontynuowania przez Ministra Zdrowia napaści medialnych na lekarzy po podpisaniu porozumienia.

Członkowie Prezydium przypomnieli, że samorząd lekarski konsekwentnie krytykował zarówno rozwiązania, jak i sposób konsultacji przepisów tzw. pakietu onkologicznego. „Pakiet ten, wprowadzany w pośpiechu i bez zapewnienia odpowiednich środków, pomimo licznych krytycznych uwag ekspertów i środowisk lekarskich, może doprowadzić do jeszcze większej destabilizacji i chaosu w ochronie zdrowia, a także spowodować pogorszenie dostępu do opieki zdrowotnej pacjentów nieonkologicznych” – głosi stanowisko.

Samorząd lekarski podkreśla, że konieczne jest podniesienie nakładów na ochronę zdrowia w celu zapewnienia wysokiej jakości opieki zdrowotnej i zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów. Zwraca uwagę, że nakłady na ochronę zdrowia w Polsce należą do najniższych w Europie.

Podczas obrad Prezydium 7 stycznia postanowiono ponadto o zorganizowaniu w pierwszej połowie lutego debaty na temat przejrzystości w relacjach między lekarzami a przemysłem farmaceutycznym. Jej organizatorami będą IFARMA, która promuje obecnie Kodeks Przejrzystości, Okręgowa Izba Lekarska oraz Fundacja Batorego.
Podczas debaty zostaną m.in. zaprezentowane rozwiązania promujące przejrzystość w różnych branżach na świecie.

jw

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie