9 listopada 2015

Ziobro ministrem sprawiedliwości, a koordynatorem służb specjalnych – Kamiński

Kandydatka na premiera z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło ogłosiła skład swojego rządu. Ministrem sprawiedliwości ma zostać Zbigniew Ziobro, a służbami specjalnymi ma się zajmować Mariusz Kamiński.

Ziobro miał tekę szefa resortu sprawiedliwości również w rządzie PiS, kiedy premierem był Jarosław Kaczyński, zaś Mariusz Kamiński pełnił wtedy funkcję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Prowadzono wówczas kampanię antykorupcyjną w ochronie zdrowia. Efektem były głośne aresztowania i procesy lekarzy: dr. Mirosława Garlickiego ze szpitala MSWiA oraz gen. prof. Jana Podgórskiego z Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów.

Odnosząc się do tego pierwszego, Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej powiedział, że „już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie”. Tego dnia Mirosław Garlicki w świetle kamer był wyprowadzony ze szpitala w kajdankach. Sądy oczyściły Garlickiego z zarzutu zabójstwa w zamiarze ewentualnym, jakie stawiła mu prokuratura na podstawie materiałów CBA.

Ziobro przegrał natomiast proces cywilny z dr. Garlickim za cytowaną wyżej wypowiedź na konferencji prasowej. Ostatecznie lekarz został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę za przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów. Ogółem został skazany za część zarzutów korupcyjnych z łącznej liczby 42 zarzutów, jakie usłyszał. Uniewinniono go od 23 zarzutów, m.in. mobbingu wobec podwładnych i części zarzutów korupcyjnych. Sprawy oskarżonych pacjentów sąd warunkowo umorzył, a niektórych – uniewinnił. Jednak niedługo ponownie zaczyna się proces dotyczący części zarzutów korupcyjnych.

Prof. Jan Podgórski był natomiast nazwany „lekarzem gangsterów”. Mariusz Kamiński, informując o jego zatrzymaniu, na konferencji prasowej mówił, że miał on „organizować najgroźniejszym przestępcom w Polsce dokumentację medyczną”.

Sprawa profesora zaczęła się od anonimu o rzekomych łapówkach od pacjentów, zwłaszcza tych, którzy mieli problemy z wymiarem sprawiedliwości. Profesor został prawomocnie oczyszczony ze wszystkich zarzutów.

jw

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie