9 maja 2016

Będą zmiany w systemie naliczania punktów edukacyjnych

Zniesienie limitów punktów edukacyjnych w poszczególnych rodzajach doskonalenia zawodowego  lekarzy i lekarzy dentystów oraz podniesienie wyceny punktowej tych rodzajów przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązku doskonalenia zawodowego. W efekcie medykom łatwiej będzie zdobywać i ewidencjonować punkty edukacyjne.

O zmianę rozporządzenia apelowała w ubiegłym roku Naczelna Rada Lekarska, zwracając uwagę, że system limitowania punktów w poszczególnych rodzajach doskonalenia zawodowego powoduje, iż wielu lekarzy, choć spełnia obowiązek dokształcania zawodowego, nie może tego wykazać w ewidencji punktów edukacyjnych.

Projekt zmiany rozporządzenia wychodzi naprzeciw temu apelowi.

I tak na przykład, obecnie za udział lekarza czy lekarza dentysty w posiedzeniu oddziału stowarzyszenia lekarskiego towarzystwa naukowego lub kolegium specjalistów przewidziana jest liczba trzech punktów za posiedzenie, ale maksymalnie w okresie rozliczeniowym można wpisać do ewidencji 60 punktów za ten rodzaj aktywności; projekt przewiduje zaś wycenę trzech punktów za udział w jednym posiedzeniu i znosi jakiekolwiek limity we wpisywaniu w ewidencji tego rodzaju działalności doskonalenia zawodowego.

Podobna zasada obowiązuje w pozostałych zakresach działalności – tam, gdzie były limity punktów – projekt przewiduje ich zniesienie, zaś w wielu zakresach podniesiona jest liczba punktów za daną działalność doskonalenia zawodowego (za napisanie i opublikowanie książki o charakterze popularnonaukowym jest obecnie 10 punktów, a ma być 50).

Autorzy projektu chcą ponadto wykreślić z wykazu sposobów doskonalenia zawodowego indywidualną prenumeratę fachowego czasopisma medycznego oraz przynależność do kolegium specjalistów lub towarzystwa naukowego.

Projekt jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. Można się z nim zapoznać na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Justyna Wojteczek

 

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie