21 marca 2016

Lekarze opracowują wytyczne dot. schematu leczenia odmrożeń

Wytyczne w sprawie schematu leczenia odmrożeń w Polsce opracowuje Polskie Towarzystwo Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Specjaliści uważają, że te zasady pozwolą nie tylko skuteczniej leczyć, ale zmniejszą również koszty społeczne, wynikające z odmrożeń.

„To są zasady stosowane już w innych ośrodkach na świecie, np. w Szwajcarii. Pozwalają uniknąć tzw. odroczonej amputacji kończyny. Mamy dowody, że ze stu pacjentów dzięki takiej terapii tylko 30 procent traci jedynie palce. Wielu udaje się w ogóle uratować całe kończyny” – tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego dr Adam Domanasiewicz.

Domanasiewicz podkreślił, że kluczem w skutecznym leczeniu odmrożeń powinno być w pierwszej kolejności szybkie zastosowanie terapii lekami trombolitycznymi i zastosowanie komory hiperbarycznej. Jego zdaniem opracowanie tzw. okna terapeutycznego dla leczenia odmrożeń pozwoli na działania przyczynowe, a tym samym na znacznie obniżenie stopnia odmrożenia i zmniejszenie jego skutków.

Zaznaczył, że leczenie tradycyjnymi metodami generuje w efekcie znacznie większe koszty. Chodzi m.in. o długi pobyt w szpitalu, zabieg amputacji i rekonstrukcji na potrzeby przystosowania protezy. Dochodzą również koszty społeczne np. związane z przejściem na rentę, czyli wypadnięciem pacjenta z rynku pracy.

PAP 24_24/ kj

 

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie