9 listopada 2016

Lekarze rodzinni i diabetolodzy podpisali porozumienie o współdziałaniu w leczeniu cukrzycy

8 listopada 2016 r. w Ministerstwie Zdrowia prezesi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce podpisali porozumienie o współpracy, dotyczące m.in. współdziałania w leczeniu pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 i 2.

– „Problem cukrzycy to nie jest problem podwyższonego cukru we krwi, to problem następstw w postaci ślepoty, amputacji, niewydolności nerek, niewydolności serca po zawale serca, szeregu innych powikłań, które pojawiają się w przypadku wieloletniej cukrzycy, która nie jest właściwie leczona” – powiedział konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek. Prof. Maciej Małecki przypomniał, że wśród osób dotkniętych cukrzycą i zmagających się z jej powikłaniami są dzieci, kobiety w ciąży, dorośli w pełni aktywności zawodowej, a także seniorzy.

W kontekście spodziewanego wzrostu zachorowań, spowodowanego epidemią otyłości oraz starzeniem się społeczeństwa, zapobieganie występowaniu tej choroby, jej właściwe leczenie i bliska współpraca specjalistów i lekarzy rodzinnych są niezwykle istotne. – „Ta współpraca jest niezwykle istotna dla kształcenia, zwłaszcza kształcenia lekarzy rodzinnych w obszarze opieki nad pacjentami z cukrzycą. Tutaj wkład lekarzy diabetologów jest nieoceniony” – zaznaczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Nawiązując do hasła Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, którym jest w tym roku „Zobacz cukrzycę”, minister podkreślił również, że trzeba zwracać uwagę społeczeństwa na niebezpieczeństwo zachorowania. Przypomniał, że w związku z tym, że u wielu osób cukrzyca nie daje żadnych objawów, rozpoznawanie tego schorzenia powinno być jednym z priorytetów lekarzy. Wskazał także, ze resort zdrowia podejmuje działania na rzecz pacjentów z cukrzycą. We wrześniu tego roku wszedł w życie program leczenia stopy cukrzycowej. Minister zapowiedział także rozszerzenie katalogu bezpłatnych leków przeciwcukrzycowych dla seniorów.

źródło: komunikat MZ

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie