2 grudnia 2016

Leki na przeziębienie nadal będą dostępne bez recepty

Od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu. Projekt rozporządzenia do nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, określa jedynie maksymalny poziom tych substancji w lekach:

pseudoefedryna – 720 mg,
kodeina – 150 mg,
dekstrometorfan – 360 mg.

Proponowana zmiana nie ma znaczenia dla pacjentów, którzy wybierają te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Wskazane dawki są wystarczające, aby terapia przeciw objawom przeziębienia była skuteczna i bezpieczna.

Jak informuje ministerstwo zdrowia, na rynku występuje jednak inne zjawisko – zaopatrywania się w ilościach hurtowych w leki, które zawierają pseudoefedrynę. Następnie środki te są pozamedycznie wykorzystywane jako prekursory lub substancje psychoaktywne. Nowelizacja ustawy, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.  ma przeciwdziałać temu procederowi.

Takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i ostatnio w Niemczech. Raporty z Wielkiej Brytanii, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność.

źródło: komunikat MZ

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie