6 października 2016

Ma powstać Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków

W Sejmie ma powstać Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków, którego celem będzie stworzenie długofalowej, systemowej strategii w zakresie prewencji oraz leczenia cukrzycy.

Zaprosimy do niego wszystkie kluby – zadeklarował w środę po spotkaniu z organizacjami pacjenckimi poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.
„Jeżeli nie wdrożymy postępowania profilaktycznego w zakresie chorób układu krążenia i cukrzycy już dzisiaj, to za 10 czy 20 lat nie będziemy w stanie poradzić sobie z systemem ochrony zdrowia, który już dzisiaj jest niezmiernie przeciążony – powiedziała obecna na konferencji Lidia Gądek z PO. Dodała, że chodzi o działania ponad podziałami partyjnymi dla dobra pacjentów i tego, by byli prawidłowo leczeni.
Jak mówiła posłanka PiS Elżbieta Duda, do działania na rzecz osób z cukrzycą zachęciła ją kampania społeczna „Ścigamy się z cukrzycą” i związane z nią działania przy lipcowym Tour de Pologne – m.in. akcja edukacyjna oraz możliwość badań na poziom cukru na trasie wyścigu. Jej zdaniem do walki z cukrzycą potrzebne są rozwiązania systemowe.
Poinformowano, że podstawą do prac zespołu będzie raport „Cukrzyca 2025” opracowany przez organizacje pacjentów. „Mamy nadzieję, że Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków będzie miejscem, w którym będziemy mogli wypracować wiele rozwiązań istotnych dla cukrzycy. Bo cukrzyca to jest problem, z którym chcemy czy nie będziemy musieli się zmierzyć jako państwo” – tłumaczyła Patrycja Rzucidło-Zając z Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.(PAP)

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie