28 listopada 2016

MZ w sprawie homeopatii i „szamańskich procedur”

– Uczciwy lekarz posługuje się twardymi danymi naukowymi, a nie mitami i szaleństwem – powiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, komentując pismo samorządu lekarskiego dotyczące braku dowodów o skuteczności stosowania produktów homeopatycznych. Potępił również takie praktyki jak np. aplikowanie ludziom wydzieliny amazońskiej żaby i nazwał to „szamańską procedurą”.

Na początku minionego tygodnia Naczelna Rada Lekarska wystosowała pismo do resortu zdrowia i UOKiK, w którym podkreśliła, że twierdzenia o skuteczności produktów homeopatycznych nie są potwierdzone naukowo i opierają się na XVIII-wiecznych teoriach. NRL zaproponowała, by produkty o niepotwierdzonej skuteczności były odpowiednio oznaczane.

Pinkas proszony w czwartek przez dziennikarzy o komentarz do tego pisma, powiedział, że zgadza się z opinią NRL o homeopatii. Podkreślił: „Nadrzędna jest uczciwość lekarska. Uczciwy lekarz posługuje się twardymi danymi naukowymi, medycyną opartą na faktach, a nie mitami i nie szaleństwem”. Przypomniał, że lekarze mają prawny obowiązek stosowania medycyny opartej na dowodach naukowych.

„Naczelna Izba Lekarska nie ma żadnego merkantylnego interesu w tym, żeby postponować homeopatię. Jedynym jej interesem jest to, że rzeczywiście w przestrzeni publicznej powinna się pojawić uczciwość” – komentował.
Dopytywany, czy resort zgadza się z propozycją NRL, że opakowania produktów homeopatycznych powinny być odpowiednio oznaczane, odpowiedział, że należy prowadzić działania edukacyjne informujące o niepotwierdzonej skuteczności takich produktów.

Również minister zdrowia Konstanty Radziwiłł proszony o komentarz do pisma NRL, powiedział, że jego zdanie na temat homeopatii „jest zgodne ze stanowiskiem nauki”. „Nie ma dowodów naukowych na skuteczność tej metody leczenia” – podkreślił.

Pinkas skomentował również przypadek 30-letniej kobiety, która – jak podawały media – zmarła po tym, jak zaaplikowano jej wydzielinę amazońskiej żaby. Wiceminister takie postępowanie nazwał „szamańską procedurą”. „Kto ma za to odpowiadać? Mam nadzieję, że nie skierował jej do tego żaden lekarz” – powiedział. Podkreślił, że pacjenci powinni bardziej słuchać opinii autorytetów w dziedzinie zdrowia.

Wiceminister podkreślał też szkodliwość działań organizacji antyszczepionkowych i nieprawdziwych informacji o szczepieniach podawanych przez część mediów oraz publikowanych w internecie. „Jest to bardzo trudne, żeby pokazać miliony zaszczepionych dzieci, które żyją dlatego, że zostały zaszczepione, a bardzo łatwo jest epatować nieszczęściem tragedią; to się dobrze sprzedaje” – powiedział Pinkas. Zaznaczył, że o niepożądanych odczynach poszczepiennych należy mówić w sposób rozsądny. (PAP)

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie