9 lutego 2016

Od 1 marca postępowanie kwalifikacyjne na szkolenie specjalizacyjne

243 rezydentury przyznał w najbliższej sesji wiosennej na Mazowszu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Postępowanie kwalifikacyjne jest zaplanowane na marzec tego roku. Lista rezydentur została ogłoszona w tym samym dniu, w którym odbyło się spotkanie liderów Porozumienia Rezydentów OZZL z ministrem Radziwiłłem.

Przekazali mu swoje postulaty dotyczące konieczności kompleksowych zmian w zasadach szkolenia specjalizacyjnego. Minister zadeklarował powstanie grupy roboczej, która zajmie się tym tematem. Grupa omówi m.in. jakość szkolenia specjalizacyjnego, wynagrodzenia dla rezydentów, zasady dotyczące egzaminów specjalizacyjnych oraz regulacje dotyczące dyżurów medycznych pełnionych przez rezydentów. Rezydenci będą brali udział w pracach grupy.

Tymczasem rozpocznie się niedługo postępowanie kwalifikacyjne na miejsca rezydenckie.

Na Mazowszu najwięcej rezydentur przyznanych zostało w dziedzinie medycyny rodzinnej – 65, anestezjologii i intensywnej terapii – 25, onkologii klinicznej – 20, neonatologii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży – po 13, patomorfologii – 12, pediatrii oraz hematologii – po 10.

Tylko po jednym miejscu przeznaczono dla chętnych na kardiologię, kardiochirurgię, położnictwo i ginekologię, psychiatrię, chirurgię plastyczną i dermatologię. Nie ma ani jednej rezydentury m.in. w dziedzinach: endokrynologia, endokrynologia dziecięca, geriatria, chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia onkologiczna.

Tradycyjnie jest mało miejsc w dziedzinach stomatologicznych: po jednym, za wyjątkiem ortodoncji, na którą w tej sesji nie będzie w ogóle naboru.

Ogółem w Polsce minister przyznał 1901 rezydentur w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym. Mazowszu przypadło ich najwięcej ze wszystkich województw.

Ministerstwo informuje, że rezydentury zostały przyznane według następujących kryteriów: w dziedzinach priorytetowych – sto procent zgłoszonego w tych dziedzinach zapotrzebowania wojewodów, czyli 1294 rezydentury; po jednej rezydenturze w pozostałych dziedzinach, w których zostało zgłoszone zapotrzebowanie na rezydentury (z wyjątkiem chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i medycyny lotniczej); w dziedzinie chirurgii ogólnej – po cztery rezydentury w każdym województwie, w którym zostało zgłoszone zapotrzebowanie na co najmniej cztery rezydentury; w dziedzinie chorób wewnętrznych – po cztery rezydentury w każdym województwie; w dziedzinie medycyny lotniczej – cztery rezydentury w jedynej jednostce uprawnionej do szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie.

jw

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie