7 kwietnia 2016

Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem „Pokonaj cukrzycę”

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Każdego roku organizacja wybiera jako temat przewodni inny obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego – w tym roku skupia się na zagrożeniach związanych z szybkim rozprzestrzenianiem się cukrzycy na świecie.

WHO, organizując wydarzenia związane z 7 kwietnia, chce swoimi działaniami doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, a także spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z nią.

 

Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów.

 

Nowe dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazują, że w ciągu 35 lat liczba chorych na cukrzycę dorosłych osób wzrosła niemal czterokrotnie. Według szacunków w 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą (dla porównania – w 1980 r. było ich 108 mln).

Jak wynika z informacji WHO dotyczących Polski, cukrzyca powoduje 2 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju. Według danych WHO rozpowszechnienie cukrzycy sięga w Polsce 9,5 proc., natomiast nadwagi (która jest czynnikiem ryzyka choroby) – 64 proc.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia poświęconego problemowi cukrzycy GIS udostępnił w czwartek test, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można sprawdzić ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego. Test dostępny jest na stronie www.gis.gov.pl oraz profilu GIS w portalu społecznościowym.

Według najnowszych danych publikowanych przez Komitet Zdrowia Publicznego PAN, w Polsce jest 2,73 mln chorych na cukrzycę, z czego 56 proc. stanowią kobiety. W 2015 r. w Europie chorych na cukrzycę było 59,8 miliona (9 proc. populacji). Szacuje się, że do 2040 r. odsetek ten wzrośnie do 11 proc. – chorych będzie ponad 71 milionów.

PAP 24_24/ kj

 

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie